مجازی سازی و Cloud

رفع مشکل خرابی دیسکهای مجازی VMDK

چند روز قبل هنگامی که قصد Extend کردن فضای دیسک مجازی یک ماشین را داشتم با خطای عجیبی مواجه شدم (The specified virtual disk needs repair ) که این عمل را غیرممکن می کرد. این خطا از آنجا شروع شد که ابتدا بصورت ناگهانی، ماشین مجازی خاموش شد و پس از کمکی کنکاش متوجه شدم که علت خاموشی ناگهانی، پر شدن حجم درایو C و عدم امکان ثبت لاگ در سیستم عامل بوده است. بدتر آنکه دیگر امکان روشن کردن ماشین مجازی نیز وجود نداشت. تنها راه حلی که پیش روی من بود،  افزایش حجم درایو C و extend کردن این درایو بود تا بتوانم ماشین مجازی را روشن کنم. اما متاسفانه در عمل با خطای زیر مواجه می شدم و ماشین مجازی هم قادر به روشن شدن نبود. بد نیست راهکار رفع مشکل را با هم مرور کنیم.

این مشکل از آنجا ریشه می گیرد که دیسک مجازی ماشین شما خراب شده و نیازمند تعمیر و بازسازی است. برای حل مشکل بایستی از فرمان زیر استفاده نمایید. البته چون این خطا را بر روی یک ماشین مجازی نصب شده در VMware Workstation بدست آمده، در رفع مشکل از آدرس دهی درایوهای ویندوزی استفاده کرده ام. 

برای رفع مشکل، ابتدا کافی ست از طریق خط فرمان به مسیر زیر بروید. 

C:Program Files (x86)VMwareVMware Workstation

و در ادامه، جهت بازسازی و تعمیر دیسک مجازی، از فرمان زیر استفاده کنید.

vmware-vdiskmanager.exe -R “path of the vmdk file”

حال براحتی میتوانید معجزه این دستور را ببینید و حجم دیسک خود را افزایش داده یا بدون هیچ مشکلی ماشین مجازی تان را روشن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *