مجازی سازی و Cloud

بررسی مجموعه VEMBU BDR بصورت عملی – بخش سوم

بخش سوم: بازیابی از پشتیبان گیری‌های انجام شده

در بخش اول و دوم به بررسی محصول قدرتمند Vembu BDR، پشتیبان گیری از داده‌ها و اطمینان حاصل کردن از امکان بازیابی صحیح آن‌ها توسط این نرم افزار پرداختیم. در این مقاله به بررسی بازیابی داده‌ها درمجموعه نرم افزاری Vembu BDR ‌می‌پردازیم. قبل از اینکه به قسمت انجام بازگردانی برویم، ابتدا تکنولوژی‌های منحصر به فرد استفاده شده درBDR را شرح می‌دهیم.

درایو مجازیVembu چیست؟

درایو مجازی یک تکنولوژی است که همراه با نصب مجموعهBDR، نصب می‌شود و نیاز به وجود دو هارد دیسک در سرور BDRدارد. این درایو توسط Vembu به‌ منظور نگهداری “متا دیتا” یا اشاره گرها استفاده می‌شود، اگر بخواهید پشتیبان گیری‌ بر روی سرور BDR مونت شود، بنابراین نیاز به فضای بسیار کمتری دارید، تنها ۵۱۲ مگابایت فضا میاز دارید که در واقع به فایل‌های پشتیبان گرفته شده اشاره می‌کند. همانطور که می‌توانیم در شکل زیر مشاهده کنیم، هنگامی که نسخه پشتیبان تهیه شده به سرورVembu مونت می‌شود در واقع نسخه پشتیبان شما را در فرمت‌های مختلف آماده می‌کند.

برای مثال، پشتیبان تهیه شده در شکل زیر برای سرور فیزیکی ویندوزی است، با این حال Vembu برای شما این داده‌ها را در هر دو فرمت VMware وHyper-V (VHD,VMDK) و همچنین فرمت (ISO) ارائه می‌دهد. پشتیبان گیری بصورت افزایشی این قابلیت را برای شما فراهم می‌آورد که در عرض چند ثانیه فرمت‌های مختلف را برای شما آماده و نمایش داده شود. تکنیک مخفی برای ارائه همه این ویژگی در سیستم فایل Vembu Hive قرار دارد، این بدان معنی است که به طور موثر یک نسخه پشتیبان کامل مجازی بدون نیاز به مهاجرت یا ادغام هر داده‌ای تهیه می‌شود. یعنی این امکان فراهم می‌شود که تقریبا بلافاصله بعد از دریافت اطلاعات به صورت پشتیبان، آن ها را در هر پلتفرمی که می‌خواهید بازیابی کنید. 

vembuvd1

Vembu به کمک تکنولوژی‌های مختلف که توسط فن آوری درایو مجازی ارائه می‌شود تمام توان منابع موجود را استفاده می‌کند، و این ویژگی را برای شما فراهم می‌آورد که یک سرور فیزیکی را تبدیل به یک ماشین مجازی کنید و یا ماشین‌های مجازی VMware را به ماشین‌های مجازی Hyper-V تبدیل کنید. این قابلیت در داخل رابط کاربر نیز در دسترس قرار گرفته است، بنابراین اگر ما می‌خواستیم بدون نیاز به بازگردانی یک نسخه پشتیبان را مونت کنیم، می‌توانیم به راحتی آن را با کلیک کردن روی نماد «پوشه» در بخشMount این کار را انجام دهیم(همانطور که در زیر نشان داده شده است).

vembuvd2

ما می‌توانیم از مونت به صورت دستی استفاده کنیم تا تقریبا هر منبع را به هر پلتفرم هدف بازگردانیم، از این رو نیاز به تنظیمات کمتری برای پیکر بندی خواهیم داشت و احتمالا زمان کمی برای انجام آن صرف می‌شود.Vembu دارای یک روال بازگردانی است که ما می‌توانیم با کلیک بر روی آیکون ‘Restore’ که در بالای صفحه نمایش داده شده است آن را آغاز کنیم. بسته به منبع داده‌هایی که ما داریم، چه اینکه Hyper-V یاVMware باشد، یا یک سرور فیزیکی باشد گزینه‌های مختلف برای بازگرداندن داده‌ها برای ما نمایش داده می‌شود.

   vemburestore3vemburestore2vemburestore1

همانطور که مشاهده می‌کنید بازیابی فوری ماشین‌ مجازی و بازیابی در سطح فایل، بدون در نظر گرفتن پلتفرم در دسترس هستند؛ گزینه‌ بازیابی زنده که برای ماشین‌های مجازی در دسترس است، و بازیابی سطح دیسک / پارتیشن که برای پشتیبان گیری دستگاه فیزیکی در دسترس است. اجازه دهید نگاهی به برخی از محبوب ترین گزینه‌های بازیابی نگاهی بیندازیم.

بازیابی سریع ماشین مجازی

در ابتدا نگاهی به بازیابی سریع ماشین‌ مجازی درVembu BDR می‌اندازیم، این کار را در داخل محیط Hyper-V انجام خواهیم داد. بازیابی سریع یک ماشین مجازی در وضعیت آماده ارائه می‌شود که یک نسخه مشابه و تکثیر یافته از ماشین مجازی واقعی است و در یک لحظه در دسترس ما قرار می‌گیرد. برای انجام این کار، Vembu از چندین تکنولوژی متفاوت بر اساس پلتفرمی که سرور BDR بر روی آن در حالت اجرا است استفاده می‌کند. برای نصب ویندوزHyper-V مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای سیستم عامل‌های لینوکسی،KVM فن آوری است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. اساسا در بازیابی سریع ماشین‌ مجازی، فایل‌های فشرده شده و تکثیر داده شده به طور مستقیم بر روی میزبان بوت می‌شود و درواقع فایل‌های پشتیبان به یک ماشین مجازی منتقل می‌شود. قطعا عملکرد ماشین مجازی در هنگام استفاده از این فایل‌های پشتیبان گیری تاثیر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، اما بازگردانی ماشین مجازی و منابع آن به سرعت انجام می‌شود، در حالی که ما به کمک ویژگی‌هایی مانند مهاجرت زنده یاvMotion می‌‌توانیم ماشین مجازی بازگردانی شده جدیدمان را بر روی ذخیره سازی اصلی قرار دهیم.

برای شروع این نوع بازیابی به راحتی گزینه“Instant VM Recovery” را از قسمت Recovery”” درVembu انتخاب می‌کنیم. در اینجا، ما به سادگی نقطه بازیابی و یا نسخه‌ای را که ما می‌خواهیم بلافاصله به آن بازگردیم را انتخاب می‌کنیم.

vembuir1

از بخش “Restore Data“، ما بایستی چیزی را که نیاز به بازگردانی داریم مشخص کنیم که ما ماشین مجازی را برای بازیابی انتخاب می‌کنیم.

vembuir2

در مرحله پیکربندی تظیمات بازیابی این امکان برای ما فراهم می‌شود که با انعطاف پذیری بیشتری در مورد اینکه چگونه می خواهیم ماشین‌های مجاری را بازیابی کنیم عمل کنیم، گزینه‌های ارائه شده به وابستگی زیادی به انتخاب گزینه بازیابی سریع ماشین مجازی و همچنین و پلت فرم سروری که BDR ما بر روی آن نصب شده است دارد. به عنوان مثال در حالتی که از سرور ویندوزی استفاده می‌شود، ماشین‌های مجازی در Hyper-V بلافاصله در حالت Hyper-V بازیابی می‌شوند، در حالی که ماشین‌های مجازیVMware می‌تواند فورا به حالت Hyper-V یا VMware بازیابی شوند. با توجه به اینکه حالت بازیابی فوری را انتخاب می کنیم، گزینه‌های مختلف نمایش داده می‌شوند.

 • بازیابی سریع ماشین مجازی در Hyper-v در Vembu بر اساس تنظیمات پیگربندی شده در Hyper-V پیکربندی و اجرا می‌شود.
 • میزان فضای رم در زمان شروع، یک مقدار مشخصی از رم اختصاص شده برای ماشین مجازی جدید است.
 • پیکربندی جزئیات شبکه، به ما اجازه می‌دهد یک آدرس IP برای ماشین جدیدمان اختصاص دهیم.
 • در زیر ساخت VMware برای بازیابی سریع ماشین‌های مجازی یک میزبان مشخص می‌کنیم.
 • مشخص کردن سرور مجازی/دیتا استور که قرار است ماشین مجازی جدید بر روی آن اجرا شوند.
 • انتخاب یک نام برای ماشین مجازی جدیدمان.

در ادامه با توجه به انتخاب سرور Hyper-V تمامی تنظیمات پیکربندی شده مربوط به این زیرساخت است.

vembuir3

پس از کلیک کردن بر روی بازیابی، ماشین مجازی در واقع در محیط Hyper-V مستقیم برروی برنامه کاربردی  Vembu ما ایجاد می شود و هیچ فصای اضافه‌ای بر روی حجم فایل‌های پشتیبان اعمال نمی‌شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید چندین بازیابی فوری در حال انجام است و فرآیند آن‌ها آغاز شده. چیزی که ما با آن مواجه هستیم ماشین مجازی بطور کامل از فایل‌های پشتیبان بوت می‌شود و بلافاصله بازیابی می‌شود. بنابراین می‌توانیم بلافاصله ماشین مجازی را در اختیار کاربران نهایی قرار دهیم، و در کمترین زمان ممکن ماشین مجازی خود را در حالت سرویس دهی قرار دهیم.

vembuir4

بازیابی در سطح فایل

حالت ویزارد پیکربندی بازیابی در سطح فایل (Recovery-> Restore-> Recovery- File Level Recovery) در Vembu به همان شیوه بازیابی سریع ماشین مجازی کار می‌کند، ماشین مجازی مورد نیاز را برای بازیابی انتخاب می‌کنیم، بعد نقطه بازگردانی مربوطه را انتخاب می‌کنیم و مراحل پیکربندی کامل می‌شود. با این حال بر خلاف بازیابی سریع ماشین مجازی، بازگردانی در سطح فایل یک ماشین مجازی جدید را ایجاد نمی‌کند – در عوض محتوای فایل پشتیبان یک ماشین مجازی یا فیزیکی را می‌گیرد و آنها را به درایو محلی در سرور VEMBU BDR ما مونت می‌کند. در تصویر زیر سیستم فایلی  در سرور VEMBU BDR را مشاهده می‌کنید – همانطور که مشخص است چند درایو اضافی را به سیستم اضافه شده. درایو G، درایوی‌ متعلق به یک دستگاه سرور فیزیکی است، و Y یک درایو متعلق به ماشین مجازی پشتیبان گرفته شده است، که برای هر دو سرور بازیابی در سطح فایل شروع شده است.

vembufl1

هنگامی که این درایوها مونت شده باشد به راحتی می‌توانیم به داده‌های پشتیبان گرفته شده آن دسترسی پیدا کنیم، و می‌توانیم مشخص کنیم چه فایل‌هایی برای ما مورد نیاز است تا به زیر ساخت ما بازگردانی شود و یا آن‌ها را به نقطه دیگری بازگردانی کنیم. هنگامی که کار انجام می‌شود، فقط نیاز است به محیط گرافیکی BDR بازگردیم و از بخش Recovery گزینه “Unmount” را انتخاب کنیم و تمامی فایل‌های پشتیبان مورد نیاز خودمان را مشاهده کنیم، همان‌طور که در شکل زیر نشان داده شده است.

vembufl2

بازیابی در سطح دیسک

سازو کار بازیابی در سطح دیسک در Vembu BDR به این شکل است که دیسک‌های شخصی یا پارتیشن‌های مورد نظرتان  را بر روی سرور فیزیکی محل اصلی خود باز می‌گرداند. درواقع می‌توان فایل‌های Vmdkرا به ماشین مجازی و یا پارتیشن‌ها را به یک سرور فیزیکی یا ایستگاه کاری بازگرداند. مراحل ویزارد برای انجام بازیابی در سطح دیسک مشابه انواع بازیابی‌های دیگر است، در ابتدا انتخاب یک نقطه بازگشت و انتخاب منبع آن انجام می‌شود ولی در مرحله انتخاب مقصد کمی متفاوت است. همانطور که در زیر نشان داده شده است می‌توانیم گزینه‌های بازیابی در سطح دیسک را برای بازگردانی دیسک ماشین‌های مجازی درVMware با مشخص کردن یک سرور ESXi یا vCenter و مشخص کردن دیتا استور مرتبط پیکربندی نماییم.

vembudisk1

پس از اتمام مراحل بازیابی در سطح دیسک، یک دیسک VMDK جدید ایجاد شده و به ماشین مجازی که انتخاب کرده بودیم  متصل می‌شود.

دانلود
آخرین مساله در تنظیمات بازیابی‌ها در Vembu BDR گزینه دانلود است. ویژگی دانلود با استفاده از تکنولوژی Vembu Virtual Disk که قبلا توضیح داده شد، برای مونت کردن نسخه پشتیبان ماشین مجازی استفاده می‌شود و به ما اجازه می‌دهد که ایمیج‌های مختلف پشتیبان گر‌‌فته شده، از جمله VMDK،VHDX و Raw ISO را از بین ببریم. به این ترتیب، به سادگی نسخه پشتیبان خودمان را به صورت دستی مونت می‌‌کنیم و همیشه آخرین نقطه بازگردانی اعمال می‌شود در حالی که گزینه دانلود به ما اجازه را می‌دهد که هر نقطه بازیابی روی دیسک بازیابی کنیم. این یک ویژگی بسیار جالب است که در بسیاری از نرم افزارهای پشتیبان گیری ارائه نمی‌شود. توانایی تبدیل ماشین مجازی از پلت فرم به پلت فرم دیگر با استفاده از فایل پشتیبان ایده‌ای بسیار عالی است.

vembudl1

شکست خوردن یک عملیات تکثیر

بعد از بررسی تمام گزینه‌های بازیابی، آخرین تکنیک بازگردانی BDR که در مورد بازیابی خطا در تکثیر است که در ادامه به آن می‌پردازیم. اگر توضیحاتی که در بخش یک ارایه شد را بخاطر داشته باشید، ما از طریق راه اندازی یک برنامه (job) تکرار در محیط vSphere خودمان، یک ماشین مجازی را تکثیر کردیم – اکنون ما نگاهی به پروسه شکست و بازیابی در یک عملیات تکثیر می‌کنیم. بازیابی شکست عملیات تکثیر با بازگرداندن یک پشتیبان در BDR متفاوت است، زیرا ما نیازی به انتقال هر گونه فایل یا داده نداریم، پشتیبان ما اساسا یک نسخه از ماشین ما است، و این امکان برای ما فراهم شده که آن را مستقیم بر روی یک میزبان ESXi استقرار دهیم. در ادامه ما می‌توانیم ماشین مجازی را به راحتی از طریق محیط  vCenter روشن کنیم، اما این کار به کمک اجرای روند شروع ماشین مجازی به کمک Vembu انجام می‌شود.

برای شروع عملیات بازیابی از شکست تکثیر بایستی به مسیر زیر برویم VM Replication-> Manage Replica همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید فرآیند را می توان با کلیک بر روی دکمه “Restore” اجرا کنیم.

vemburf1

همانطور که در زیر نشان داده شده است، ما چندین گزینه را در رابطه با مدیریت عملیات تکثیر داریم که ما در ابتدا نگاهی به گزینه Failover می‌اندازیم.

 • Failover
 • Finalize Failover
 • Finalize Failback

vemburf2

در ادامه تعداد کمی از گزینه‌های پیکر بندی را در مراحل پیکربندی ویزارد بعد از انتخاب Failoverمشاهده خواهید کرد که شبیه آنچه که ما تقریبا در تمام مراحل پیکربندی ویزارد BDR دیده ایم است، انتخاب یک نقطه بازگشت و انتخاب منبعی که  بر روی آن بازیابی شود. پس از آن مراحل پیکربندی تکمیل شده و دکمه «Failover Now» را کلیک می‌کنیم و بخش بازبینی روند بازیابی از شکست آغاز می‌شود.

vemburf3

همانطور که در بالا مشاهده می‌کنید درخواست بازیابی شکست ما کامل شده است، به این معنی که ماشین مجازی تکثیر شده ما که به شکست خورده بود با موفقیت بازیابی شده است. این به این معنی است که از ماشین مجازی اصلی ما یک ماشین مجازی تکرار شده و آدرس آی پی جدید برای آن اعمال شده است. این وضعیت بازیابی از شکست دائمی نیست و باید به نحوی نهایی شود. به طور پیش فرض BDR یک تصویر لحظه‌ای (snapshot) از ماشین مجازی تکثیر شده قبل از اینکه آن را فعال کند تهیه می‌کند، تا ما بتوانیم به حالت‌های مختلف پیش از عملیات شکست بازگردیم. با کلیک روی دکمه بازگردانی روی صفحه مدیریت تکثیر، و بعد انتخاب گزینه «Finalize Failover» ما می‌توانیم با انتخاب یکی از گزینه‌های زیر در بخش Finalize Type مراحل را خاتمه دهیم؛ Undo Failover،Permanent Failback و Failback.

vemburf4

گزینه ‘Undo Failover’ اساسا هر تغییری را که ما در زیر ساخت خود ایجاد کرده‌ایم، لغو می‌کند، یعنی ماشین مجازی اصلی ما مجددا فعال می‌شود و ماشین مجازی تکرار شده هر گونه تغییری را که در زمان مرحله موقت بازیابی از شکست برای ان اتفاق افتاده است را حذف می‌کند و به حالت اصلی اولیه بازمی‌گردد. این گزینه معمولا زمانی استفاده می‌شود که  اگر ماشین مجازی ما بازسازی شود یا دوباره با موفقیت فعال شود.

گزینه Permanent Failover مخالف گزینه Undo Failover است، این گزینه تغییرات ما را بروی ماشین مجازی تکرار شده اعمال و اساسا ماشین مجازی تکثیر شده را بصورت دائم به یک ماشین جدید تبدیل می‌کند. این گزینه زمانی استفاده می‌شود که ما کاملا مطمئن هستیم که ماشین مجازی اصلی ما دیگر قابل بازیابی نیست و می‌خواهیم به طور دائم از ماشین مجازی تکرار شده ما اجرا شود.

در نهایت گزینه Failback به ما این توانایی را می‌دهد که بازیابی شکست را برای سایت ما فراهم می‌کند. این فرایند ماشین مجازی تکثیر داده شده ما را همراه با هر گونه داده‌ی تغییر یافته شده در زمان وضعیت بازگشت از شکست بازیابی می‌کند، در سایت اصلی خود و یا هر مکان جدید دیگری که بخواهیم. انتخاب گزینه Failback بازیابی را به‌صورت کامل انجام نمی‌دهد، ما را در حالت موقت دیگر قرار می‌دهد که نیاز به نهایی شدن دارد.

 • Permanent Failback، این گزینه تغییرات انجام شده را بر روی ماشین مجازی اعمال می‌کند. سپس ما یک ماشین مجازی جدیدی در زیرساخت خود داریم و به طور خودکار از هر کار تکرار خودکار حذف می‌شود.
 • ، Undo Failbackاین گزنیه عملیات بازیابی از شکست را خاتمه می‌دهد، اگر مساله‌ای در زمان شکست رخ دهد و یا ما متوجه شدیم که ماشین مجازی شکست خورده عمل نمی‌کند از این گزینه کارهای انجام شده را متوقف می‌کند و ماشین مجازی ما را به حالت قبل برمی‌گرداند.

استفاده از ابزار تکرار vSphere در داخل BDR گزینه‌های زیادی در دسترس شما قرار می‌دهد. اگر شما در معرض شکست خوردن عملیات بازیابی ماشین‌های مجازی خودتان هستید، به احتمال زیاد در حال حاضر در یک وضعیت نزدیک به فاجعه قرار دارید. داشتن توانایی توقف عملیاتfailover و failback ، در واقع یک ویژگی بسیار خوبی است که به شما این امکان را می‌دهد که در طول انجام عملیات بازگشت از خطا زمانی که شرایط مناسب فراهم می‌شود عملیات را متوقف کنید.

نتیجه گیری

علاوه بر همه مطالب که در اینجا پوشش داده شد، Vembu قابلیت تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی آن را برای اجزاء برنامه‌های کاربردی مانند پایگاه داده SQL یا ایمیل‌هایExchange و همچنین محافظت مبتنی بر SaaS برای خدمات مانند ‌ Office365 و Google Apps را فراهم می‌کند. Vembu همچنین سرویس یکپارچه سازی پشتیبان گیری ها را سرویس ابری خود و یا حتی آمازون ارائه می‌دهد. نکته این است که Vembu BDR Suite یک محصول همه جانبه است که می‌تواند حفاظت کامل شما را در محیط عملیاتی خودتان داشته باشید.

یک نکته در مورد VEMBU BDRتجمیع محیط کاربری آن است، اگرچهBDR نیاز به برنامه‌های مختلفی برای ساخت مجموعه پشتیبان گیری و بازیابی دارد، اما محیط کاربری، رنگ، احساس و نوع عملکرد همه این ترکیب‌ها مشابه ارائه می‌شود. به استثنای شاید یک مرحله، صفحه نمایش‌هایی که شما برای تکمیل یک بازیابی انجام می‌دهید تقریبا مشابه هستند، چه در سطح فایل، چه در سطح ماشین مجازی، چه در سطح دیسک و یا حتی در زمان بازیابی از خطا، همه فرآیندها احساس مشابهی به شما می‌دهد. همچنین، کنسول BDR یا رابط کاربری اصلی آن در واقعیت اطلاعات را از همه برنامه‌های دیگر جمع آوری می‌کند، که شما می‌توانید وضعیت پشتیبان گیری‌ها و بازیابی‌های که از ماشین‌های مجازی صورت گرفته شده را مشاهده کنید.‌

به غیر از همبستگی و مدیریت کلی، تکنولوژی منحصر به فرد دیگری در مجموعه BDR قرار گرفته شده است، مانند سیستم فایل HIVE و فن آوری درایو مجازی. که ما را قادر می‌سازد فایل‌های پشتیبان خود را در غالب  فرمت هایی مانند vmdk، vhdx و ISO استفاده کنیم که ویژگی بسیار عالی است. اما انجام این کار در عرض چند ثانیه، بدون توجه به منبعی که  پشتیبان گیری از آن انجام می‌شود بسیار قابل توجه است.

با تمام ویژگی‌های ارائه شده قطعا ما مجموعه Vembu BDR را توصیه می‌کنیم، به ویژه برای آن دسته از شرکت‌ها که دنبال یک رابط کاربری مشترک برای محافظت از پشتیبان گیری ماشین‌های مجازی، پشتیبان گیری فیزیکی و پشتیبان گیری SaaS هستند که همه نیازهای خود را با یک برنامه برطف کنند‌. تکمیل پشتیبان گیری و تکثیر آن همه در یک زمانی مناسب و معقول با نتایج عملکرد قابل توجه انجام می‌شود.

شما می توانید این محصول را دانلود کنید، و به طور پیش فرض تمام ویژگی آن تا یک ماه رایگان ارائه می‌شود، بنابراین شما می‌توانید این محصول را در زیرساخت خود تست کنید. علاوه بر مجموعه BDR، شرکت Vembu انواع مختلفی از محصولات را مانند راه حل‌های مانیتورینگ برای متمرکز کردن نظارت بر تمام پشتیبان گیری شما ارائه می‌دهد، همچنین برخی از این ابزارها مانند پشتیبان گیری ایمیج دسکتاپ و مرورگر عمومی Vembu برای نظارت بر برنامه‌های مایکروسافتی کاملا رایگان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *