ویندوز سرور

افزودن یک hotfix به فایل ایمیج ویندوز با DISM

همانطور که می دانید در ویندوز ۷ و ۲۰۰۸ می توان فایل نصب ویندوز که همان install.wim می باشد را ویرایش کرد . با استفاده از ابزاری به نام DISM که در بسته WAIK موجود می باشد شما قادر هستید این فایل را ویرایش نموده و مواردی را به ان افزوده یا از آن کم کنید . در ادامه من نحوه اضافه کردن یک فایل امنیتی hotfix به ایمیج ویندوز با استفاده از ابزار dism را آموزش خواهم داد

ابتدا می توانید فایل install.wim را از مسیر دی وی دی ویندوز ۷ خود بر روی هارد کپی می نماییم .   H:\Source\install.wim

در ادامه شما میتوانید با استفاده از خط فرمان زیر اطلاعاتی را در مورد این فایل ایمیج که در درایو C خود کپی نموده اید بدست بیاورید .

Dism /get-wiminfo  /wimfile:c:\install.WIM


حال در ادامه چنانچه قصد داشته باشید این ایمیج را ویرایش نمایید بایستی آنرا با دستور mount بر روی یک فولدر بارگذاری نموده و تغییرات خود را بر روی آن اعمال کنید .
Dism /mount-wim /wimfile:c:\install.wim /mountdir:c:\mount /index:1

و سپس در ادامه بایستی با استفاده از یک نرم افزار فشرده ساز همچون ۷zip یا هر نرم افزار دیگر compressor فایل هات فیکس یا سرویس پک خود را به یک فایل CAB تبدیل کنیم .

حال در ادامه شما بایستی فایل CAB ساخته شده خود را با استفاده از سوییچ add-package به پوشه mount شده اضافه کنید .
Dism /image:c:\install.wim /add-package /Packagepath:c:\hotfix\Windows6.1-KB2028749-x86.cab

و حال عمل اضافه کردن هات فیکس به فایل install.wim (البته در قالب پوشه mount شده ) انجام گردید . کافیست برای اعمال تغییرات در قالب install.wim تغییرات را ذخیره کنیم .
Dism /unmount-wim /mountdir:c:\mount /Commit

حال چنانچه از این ایمیج فایل install.wim برای نصب سیستم عامل ویندوز خود استفاده کنید ، هات فیکس مورد نظر نیز بر روی سیستم عامل نصب خواهد شد !

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *