مجازی سازی و Cloud

مقدمه ای بر محافظت از داده‌ها به کمک Nakivo

“حفاظت از داده‌ها” نه تنها برای شرکت‌های بزرگ مساله مهمی است، بلکه برای شرکت‌های کوچک و متوسط نیز امری حیاتی است. فقدان آگاهی در مساله از دست رفتن داده‌ها چیزی است که هنوز برخی از کارشناسان با آن مواجه هستند. امروزه مشتریان و تکنسین‌های فناوری اطلاعات اغلب به دلیل عدم وجود سیستم‌های حفاظت از داده‌‌ها با شرایط نامساعد مواجه می‌شوند، و تلاش آن‌ها برای جایگزین کردن یک نرم افزار پشتیبان گیری مناسب در برخی موارد با نتایج ناامید کننده روبرو می‌شود.

در این زمینه ما با مشکلات فرهنگی مواجه هستیم؛ ارزیابی نادرست از خطرات از دست دادن اطلاعات و همچنین بودجه‌ کم، می‌تواند به طور جدی فعالیت‌های تجاری شرکت‌ها را دچار مشکل کند. در طی بررسی و مقایسه تکنولوژی های موجود برای حفاظت از اطلاعات، راهکار Nakivo مورد بررسی و تست قرار گرفت؛ این شرکت راه حل مناسب جهت پشتیبان گیری و تکثیر اطلاعات برای محیط‌های مجازی (VMware vSphere و Hyper-V) و محیط‌های EC2 در Amazon Cloud AWS، را ارائه کرده است.

نصب و پیکربندی این نرم افزار بسیار ساده است اما نکته ویژه‌ای که این محصول را در محیط واقعی متمایز می‌کند، توانایی تایید یکپارچگی داده‌ها در ماشین‌های مجازی به صورت خودکار است. به طور خلاصه، Nakivo در ابتدا پشتیبان گیری را انجام می‌دهد و در ادامه صحت فایل‌های پشتیبان گرفته شده را چک می‌کند. این ویژگی قابلیت اطمینان شما را در مورد درست بودن اطلاعات پشتیبان گرفته شده تضمین می‌کند.

پیاده سازی سریع در چند مرحله

Nakivo یک راه حل نرم افزاری است که به صورت‌های مختلف در دسترس است: یک ماشین مجازی آماده، بسته نرم افزاری با قابلیت نصب در ویندوز یا لینوکس و AMI که در محیط AWS نصب می‌شود. برای تمام نسخه‌های فوق، پیاده سازی در محیط مجازی نیازمند چند مرحله ساده است.

عناصر اصلی یک سیستم مبتنی بر Nakivo عبارتند از:

• سرور پشتیبان: که به اصطلاح “مدیر” گفته می‌شود، قسمتی که هماهنگ کننده کارهای پشتیبان گیری، تکثیر و بازیابی اطلاعات است.

• حمل کننده: که اجازه می‌دهد تا انتقال داده‌ها را از زیرساخت مجازی به مخزن پشتیبان گیری انجام شود.

• مخزن پشتیبان: فضای ذخیره سازی که هوشمندانه ماشین‌های مجازی را ذخیره سازی می‌کند.

در مقایسه با سایر نرم افزارهای پشتیبان گیری، ویژگی‌ خاصی را که این نرم افزار را از دیگر رقبا متمایز کرده نصب مستقیم این برنامه در داخل برخی از دستگاه‌های NAS است، که معمولا برای ذخیره داده‌های پشتیبان استفاده می‌شود. در شرکت‌های کوچک و متوسط، دستگاه‌های مدل Synology به اندازه کافی برای پشتیبان گیری از سرورها و اطلاعات مناسب هستند. در حال حاضر دستگاه‌های NAS که بصورت پیش فرض از NAKIVO پشتیبانی می‌کند عبارتند از:

• QNAP

• Synology

• ASUSTOR

• Western Digital

در پایان مراحل نصب و پیکربندی، با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور مدیریتی زیرساخت مجازی، می‌توانید لیستی از ماشین‌های مجازی را که برای حفاظت آماده هستند، مشاهده کنند. تصمیم گیری در مورد چگونگی صرفه جویی در پشتیبان گیری، مستلزم توجه خاصی است. Nakivo برای این مساله دو حالت پشتیبان گیری را برای شما ارائه کرده است:

پشتیبان گیری افزایشی پیش فرض: پس از اینکه اولین پشتیبان گیری کامل انجام شد، تغییرات صورت گرفته بر روی ماشین بایگانی می‌شود؛ به این ترتیب شما آخرین کپی از اطلاعات را بر روی یک فایل پشتیبان کامل در اختیار دارید.

افزایش با پشتیبان گیری کامل: پشتیبان گیری کامل و افزایشی انجام می‌شود. به این صورت که در یک ماه ۴ بار عملیات پشتیبان گیری کامل و ۶  عملیات پشتیبان گیری افزایشی در هر هفته انجام می‌شود.

اطلاعات پشتیبان گرفته شده بر روی دیسک‌ها ذخیره می‌شوند، مساله مهم اطمینان از سازگاری اطلاعات است؛ به همین دلیل، به لطف گزینه Self-healing، نرم افزار Nakivo قادر به تایید صحت اطلاعات موجود در مخزن پشتیبان گیری است. برای افزایش سطح امنیتی اطلاعات پشتیبان گرفته شده، امکان رمز نگاری بر روی فایل‌ها به کمک تعریف رمز عبور فراهم شده است.

کارهای پشتیبان گیری

تعریف برنامه ریز پشتیبان گیری، یک عنصر تصمیم گیری مهم است؛ خصوصا زمانی که عملیات پشتیبان گیری در حال اجرا است تاثیرات خود  را بر عملکرد دیگر سیستم‌های خواهد داشت. از این رو بهتر است زمان‌هایی را برای پشتیبان گیری از پلتفرم و نگهداری از سیستم‌های مختلف در نظر بگیرید.  Nakivoدارای یک سیستم زمانبندی بسیار متنوع است که قادر است گروه‌های مختلف ماشین‌های مجازی را برای لحظات مختلفی که برای انجام عملیات پشتیبان پیکربندی شده است، تعریف کند.

زمان پشتیبان گیری: بسته به پیکربندی مخزن پشتیبان گیری، اندازه و تنوع داده‌ها که قرار است محافظت شود مشخص می‌شود، در این زمان عملیات پشتیبان گیری بصورت بزرگ/کوچک و در حالت کامل/افزایشی انجام می‌شود.

• زمان خاموشی: در این زمان اگر عملیات پشتیبان گیری انجام شود می‌تواند بر عملکرد سیستم تاثیر بگذارد. همچنین می‌توانید در این زمان عملیات به روز رسانی‌ انجام دهید.

• زمان سیاه: در این زمان هرگونه عملیات پشتیبان گیری و یا بازیابی بر روی تمامی سیستم تاثیر گذار است.

• زمان تست بازیابی: تمام محیط‌های عملیاتی نیاز ضروری به این زمان دارند، این مرحله صحت فایل‌های پشتیبان گرفته شده را تضمین می‌کند، همچنین تعیین می‌کند که آیا نسخه پشتیبان از برنامه یا ماشین مجازی معتبر است یا باید اصلاح شود یا ابتدا باید قبل از انجام عملیات اصلی پشتیبان گیری در فرآیندی خاصی قرار گیرد (که prejobs نامیده می‌شود). Nakivo همچنین دارای یک سیستم تأیید پشتیبان خودکار است که توانایی بازیابی یک یا چند ماشین مجازی را بصورت مستقیم از مخزن پشتیبان گیری (به طوری که بر ظرفیت ذخیره سازی اصلی تاثیر نمی‌گذارد)، فراهم می‌کند. به این ترتیب امکان انجام یک بررسی خودکار و یا دستی بر روی یکپارچگی داده ها امکان پذیر است.

شبکه، یکی دیگر از عناصر حیاتی برای تصمیم گیری در طراحی و اجرای عملیات پشتیبان گیری است. به همین دلیل، همراه با انتخاب مناسب معماری شبکه توصیه می‌شود حداقل یک VLAN را برای تهیه نسخه پشتیبان و عملیات تکثیر، و همچنین با QoS مناسب برای اطمینان از انطباق با RPOs، اختصاص دهید. همچنین در این مورد، زمانی که امکان امکان شبکه اختصاصی یا تنظیم QoS در سطح سوئیچ وجود نداشته باشد، Nakivo گزینه ای به نام مهار پهنای باند ارائه کرده است، که امکان محدودیت استفاده از پهنای باند شبکه را فعال می‌کند.

تکثیر و بازیابی فاجعه

با توجه به رشد چشمگیر داده‌ها، نمی‌توان سیستم‌های بازیابی را کنار گذاشت و انتظار داشت که قادر به بازگرداندن سرویس‌ها، پس از وقوع یک فاجعه باشید. به کمک ارائه خدمات زیرساخت به عنوان سرویس، داشتن یک سایت بازیابی فاجعه مانند گذشته دیگر هزینه‌ای غیرمعمول نیست. اما در یک پروژه DR، سیستم‌هایی که مراقب کپی کردن محتوا از سایت اصلی به سایت های ثانویه هستند، یکی از نقاط حیاتی به شمار می‌آیند. به کمک Nakivo می‌توانید ماشین‌های مجازی را به یک زیرساخت راه دور مجازی با زیرساخت مشابهی، تکرار و بازیابی کرد. علاوه بر این، با استفاده از گزینه ReIP، می‌توان یک برنامه آدرس جدید را برای دستگاه‌های بازسازی شده اعمال کرد. فراموش نکنید، که این روند بازیابی فاجعه نه تنها به دامنه سیستم ها محلی مربوط است، بلکه باید یک برنامه بازیابی محلی و اینترنتی هماهنگ و اجرا شود.

در نهایت، در آخرین نسخه Nakivo یک گردش کار واقعی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد تا عملیات بازگردانی سیستم را به صورت خودکار انجام دهید. به این ترتیب شما یک ابزار دارید که به شما اجازه می‌دهد تا سیستم‌های محافظت شده را در سایت اصلی تست کنید. NAKIVO، یک شرکت خصوصی است که در سال ۲۰۱۲ تأسیس شده است. NAKIVO راه حل حفاظت از داده‌ها را سریع، قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای محیط های VMware، Hyper-V و Cloud ارائه کرده است.

این نرم افزار را می‌توانید از لینک زیر بصورت رایگان دانلود کنید.

https://www.nakivo.com/resources/download/trial-download/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *