مجازی سازی و Cloud

پادکست – امکانات و ویژگی‌های ومبو به چه میزان است؟

پادکست ومبو در تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۱۸ پخش شد. در آن قسمت، گرگ وستوارد، مالک و سردبیر vDestination.com، با ناگراجان، مدیر محصولات در Vembu صحبت کردند. پادکست در مورد ملزومات پشتیبان گیری و بازیابی از فاجعه، و همچنین در مورد کنفراس سالیانه VMworld 2018 بود. این مقاله برای کسانی که خواندن را به گوش دادن ترجیح می‌دهند، و خلاصه آنچه که در پادکست گفته شد؛ ارائه شده است.

گرگ: لطفا خودتان را معرفی کنید و در مورد آنچه در Vembu انجام می‌دهید توضیح دهید.

ناگراجان: من مدیر محصولات در Vembu هستم. شرکت در سال ۲۰۰۲ تأسیس شد و از آن به بعد، ما در حال ارائه راهکارهای پشتیبان گیری و بازیابی فاجعه برای مشتریان در سراسر بیش از ۱۰۰ کشور هستیم. ما راه حل‌هایی برای ارائه دهندگان خدمات مدیریتی ارائه دادیم و از سال ۲۰۱۴، تمرکز خود را بر کسب و کارهای کوچک و متوسط آغاز کردیم. ما مجموعه نرم افزاریVembu BDR  را راه اندازی کردیم تا نیازهای تجاری سازمان‌ها را تامین کنیم. این مجموعه شامل محصولاتی است که می‌تواند محیط‌های فیزیکی و همچنین ماشین‌های مجازی را پشتیبان گیری کند، ما همچنین استقرار به موقع، و خدمات بر بستر محیط‌های ابری را نیز ارائه می‌دهیم.

گرگ: بزرگترین سختی برای مشتریان پذیرش استقرار بر روی محیط‌های ابری است، به ویژه برای سازمان‌های دولتی. شما در مورد داده‌هایی که در ابر قرار دارند فکر می‌کنید؟ آیا فکر می‌کنید این یک راه حل عملی است؟ ارائه دهندگان خدمات ابری شما مانند Azure، AWS و غیره چه چیزی را در نظر می‌گیرند؟

ناگراجان: بسیاری از کسب و کارهای کوچک در حال حاضر شروع به مهاجارت به سمت فضای ابری به عنوان هدف پشتیبان گیری خود کرده‌اند. اگر چه شرکت‌ها حرفه‌ای هنوز به دنبال حرکت بزرگتر هستند؛ استفاده از محاسبات ابری قطعا در زمانی که کسب و کارهای کوچک و متوسط نیازمند رشد هستند، افزایش می‌یابد. با در نظر داشتن این موضوع، ما راه حل‌های پشتیبان گیری خود را مانند Vembu OnlineBackup، Vembu CloudDR و Vembu SaaSBackup را ارائه می‌کنیم. داده‌های پشتیبان گیری شده به ابر مخصوص Vembu منتقل می‌شود، که بر روی مدل AWS S3 Bucket قرار دارد. ما مراکز داده‌‌ای در شرق و غرب ایالات متحده، اروپا و آسیا قرار داده‌ایم. برای ذخیره اطلاعات، نزدیک ترین مرکز داده برای ذخیره اطلاعات مشتری انتخاب می‌شود. امنیت، مهمترین نگرانی برای سازمان در رابطه با ابر عمومی است، ما رمزگذاری، فشرده سازی و جمع آوری داده‌ها را در سطح بلوک برای رفع این نگرانی‌ها فراهم کرده ایم.

گرگ: آیا AWS پشت صحنه Vembu Cloud است؟ به اعتقاد من، امروزه این مدل به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته است.

ناگراجان: بله درست است، ما همچنین علاوه بر ذخیره بر فضای ابری، سناریوهای مختلف را نیز ارائه می‌کنیم. مشتریان می‌توانند پشتیبان گیری و ذخیره اطلاعات خود را بر اساس نیاز‌های خود انجام دهند، آنها می‌توانند یک کپی را در محل خود ذخیره و تکرار یک کپی را بر روی  ابر اختصاصی Vembu منتقل کنند. ما پیشنهاد می‌کنیم که از ابر ترکیبی استفاده کنند، به این معنی که آنها همچنین می‌توانند داده‌ها را به حساب خود در خارج از هر ابر دیگری مانند Azure یا IBM Cloud منتقل و تکرار کنند.

گرگ: درصد افرادی که برای تهیه نسخه پشتیبان از ابری اختصاصیVembu  استفاده می‌کنند، در مقابل مشتریانی که داده‌های خود را در محیط‌های خود نگهداری می‌کنند؛ چقدر است.

ناگراجان: برای کسب و کارهای کوچک تقریبا ۴۰-۵۰٪ از مشتریان ما نسخه اولیه یا ثانویه پشتیبان گیری خود را ترجیح می‌دهند بر روی فضای ابری انجام دهند.

گرگ: این درصد بسیار خوبی است. من با توجه به تجربه خودم می‌دانم که سازمان‌های دولتی نمی‌خواهند به سمت محاسبات ابری حرکت کنند زیرا آنها نگران بازیابی سریع داده‌ها هستند. آنها همچنین دارای SLA های بسیار دقیق هستند که حداقل RPO را در زیرساخت خود داشته باشند. بنابراین RPO ارائه شده توسط Vembu و سرعت بازیابی محصول شما به چه صورت است؟

ناگراجان: ما RPO کمتر از ۱۵ دقیقه را ارائه می‌دهیم، در صورت نیاز می‌توانیم این عدد را تا ۵ دقیقه کاهش دهیم. هنگامی که ما پشتیبان گیری از دستگاه‌های فیزیکی و مجازی را در نظر می‌گیریم، اسنپ شات‌ها را نمی‌توان به طور مرتب تنظیم کرد زیرا آنها بر بار کاری ماشین‌ها تاثیر می‌گذارند. به همین دلیل زمانRPO  ما ۱۵ دقیقه است. ما همچنین ردیابی بلوک تغییر یافته (CBT) را پیشنهاد می‌کنیم که تنها بلوک‌های تغییر یافته را ردیابی و بازیابی می‌کند. بنابراین این سرعت فرآیند پشتیبان گیری افزایش می‌یابد. برای پشتیبان گیری از VMware، ما از API های vStorage داخلی استفاده می‌کنیم در حالی که برای دستگاه‌های فیزیکی و پشتیبان گیری Hyper-V از درایور CBT خودمان استفاده می‌کنیم.

گرگ: برای کندی شبکه در واحد میلی ثانیه چه نوع آستانه‌ای را در نظر گرفته‌اید؟

ناگراجان: من مقدار دقیق آن را نمی‌دانم. اگرچه ما ۱۰ گیگابایت اطلاعات را مورد آزمایش قرار دادیم، و حدود ۱۰ تا ۵۰ میلی ثانیه کندی در شبکه داشتیم. این ممکن است بسته به زیرساخت تغییر کند. ما همچنین فایل سیستم اختراع شده خودمان را توسعه دادیم، VembuHIVE که برای مدیریت ذخیره سازی معرفی شده است. در حالی که همه محصولات دیگر اطلاعات را در سطح فایل ذخیره می‌کنند، ما آن را در سطح بلوک ذخیره می‌کنیم. این کار عملکرد بهتر، ثبات بهتر و سازگاری خوبی را فراهم می‌کند.

گرگ: کمی در مورد تکثیر و تکرار داده‌ها بگویید، آیا این تکرارها همگام یا ناهمگام هستند؟ آیا برنامه ریزی شده اجرا می‌شوند یا بصورت دستی است که ممکن است بعضی وقت‌ها کاربر اجرای آن را فراموش کند؟

ناگراجان: ما هر ۱۵ دقیقه تکرار ناهمگام را انجام می‌دهیم. اما در حال تلاش برای ارائه تکرار همگام هستیم. VMware قبلا API را برای پشتیبانی از تکرار همگام ارائه کرده است. تیم تحقیق و توسعه ما در حال کار بر روی این موضوع هستند تا از این ویژگی پشتیبانی کنند، ما تا پایان سال جاری شروع به پشتیبانی از تکرار همزمان می‌کنیم.

گرگ: آیا چیزی مربوط به vSphere 6.7 وجود دارد که بر روی نرم افزار شما تاثیر گذارد باشد؟

ناگراجان: ما اولین شرکت هستیم که از vSphere 6.7 پشتیبانی می‌کند. ما یک بروزرسانی جدید منتشر کردیم، v3.9.1 که می‌تواند از ماشین‌های مجازی VMware که به نسخه ۶٫۷ ارتقا داده شده‌اند پشتیبانی گیری کند.

گرگ: آیا شما مشکلی برای عیب یابی نسخه v6.7 دارید؟

ناگراجان: بله با توجه ارتقاء به نسخه v6.7، خرابی‌هایی در هنگام پشتیبان گیری وجود داشت. بنابراین ما یک نسخه بتا برای پشتیبانی از این مشکلات منتشر کردیم و به مشتریان مورد اعتمادمان دادیم. حدود ۲۰ مشتری آن را آزمایش کردند و مشکلات آن‌ها حل شد. تیم مهندسی ما به شدت برای حل تمام مسائل تلاش کرد و من از آن‌ها تشکر می‌کنم. با به روز رسانی اخیر VMware رمزگذاری بر روی ماشین‌های مجازی فراهم شده است. نکته اصلی این است که VMware به طور مداوم تغییراتی را برای بهبود عملکرد و امنیت انجام می‌دهد. این یک چالش دیگر برای ما است که به عنوان یک محصول نرم افزاری می‌خواهیم از زیرساخت مجازی پشتیبان گیری کنیم.

گرگ: در مورد نصب و پیکربندی ومبو مطالبی را توضیح دهید. آیا نصب و راه اندازی مبتنی بر عامل است یا بدون نیاز به عامل؟ و آیا نیاز زیادی به سربار مدیریتی دارد؟

ناگراجان: به هیچ وجه، شما کافی است فقط نرم افزار را از وب سایت Vembu دانلود کنید و آن را بر روی سیستم ویندوز یا لینوکس نصب کنید. این نرم رابط کاربری تحت وب دارد، و پشتیبان گیری آن کاملا مستقل است. پشتیبان گیری فیزیکی ویندوز مبتنی بر عامل است، اما پشتیبان گیری از VMware و Hyper-V بدون عامل انجام می‌شود. تمام کارهای پشتیبان گیری را می‌توان از یک کنسول واحد مدیریت کرد. مجموعه نرم افزاری VEMBU BDR دارای یک رابط کاربری ساده است تا هر مدیر جوان IT بتواند آن را به آسانی تنظیم کند.

گرگ: آیا از ماشین‌های مجازی که در آکوپولیس در حال اجرا هستند، پشتیبانی می‌کنید؟

ناگراجان: در حال حاضر خیر، ما در حال بررسی آن هستیم. اما قطعا در نقشه راه ما است که از این محیط پشتیبانی کنیم.

گرگ: در حال حاضر شما از لینوکس KVM، VMware، Hyper-V پشتیبانی می‌کنید؟

ناگراجان: برای لینوکس‌های KVM، ما عامل‌هایی را بر روی هر ماشین‌مجازی نصب می‌کنیم تا از بتوانیم از آن‌ها پشتیبان گیری کنیم. همچنین در مورد بازیابی، Vembu مقدارRTO  کمتر از یک دقیقه را فراهم می‌کند. شما می‌توانید بلافاصله هر ماشین‌مجازی یا فیزیکی را که بر روی هر فوق ناظری مانند VMware، Hyper-V و KVM پشتیبان گرفته‌اید، را بوت کنید. به کمک این نرم افزار می‌توانید محیط فیزیکی را به محیط مجازی منتقل کنیم.

گرگ: آیا نسخه نسخه آزمایشی دارید که بتوان آن را دانلود و راه اندازی کرد؟

ناگراجان: ما مجوزهای NFR را برای متخصصان مجازی فراهم کرده‌ایم که می‌توانند با پر کردن یک فرم بدست آورند. همچنین یک نسخه رایگان داریم که کاربران می‌توانند تعداد نامحدودی از ماشین‌ها را پشتیبان گیری کنند. هیچ محدودیتی برای ۳ ماشین مجازی وجود ندارد و برای ماشین‌های مجازی دیگری که می‌خواهید پشتیبان گیری کنید تنها ویژگی‌ها پشتیبان گیری محدودتر می‌شوند. همچنین، هر تعداد ایستگاه کاری را بخواهید به صورت رایگان پشتیبان گیری کنید.

گرگ: تمرکز روی کلاس‌های مختلف سازمانی اغلب نادیده گرفته می‌شود. این بسیار خوب است که شما برای سطوح مختلف گزینه‌ای دارید که در آن نیازی به پول زیادی برای محافظت از اطلاعات نداشته باشند.

ناگراجان: داستانی از یک مشتری در اینجا ذکر می‌کنم. یک شرکت ساختمانی از آفریقای جنوبی هر ساله هزینه زیادی را برای پشتیبان گیری از ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ ایستگاه کاری و ۴۰-۶۰ سوکت CPU به کمک یک نرم افزاری پشتیبان گیری، پرداخت می‌کرد. بعد از اینکه به کمک Vembu پشتیبان گیری‌های خود را انجام می‌دهد، همه ایستگاه‌های کاری را بدون هزینه پشتبان گیری می‌کند و تنها در حدود یک پنجم از این مقدار را سالیانه برای پشتیبان گیری از ماشین‌های مجازی VMware پرداخت می‌کند. ما نیز مانند شرکت هایی مثل Veritas، Veeam، StorageCraft و Commvault هستیم. ما قابلیت پشتبانی هر سطحی از کسب و کار سازمانی را با هزنیه کاملا مقرون به صرفه داریم. آگاهی از محصولات و شرکت ما مشکل اصلی است، بنابراین ما در کنفرانس‌های فروشندگانی مانندMicrosoft Ignite  و VMworld شرکت می‌کنیم تا نام خود را در بازار معرفی کنیم.

گرگ: ما از Vembu در VMworld چه انتظار داشته باشیم؟

ناگراجان: ما ۵ سال است که در VMworld شرکت کرده‌ایم. سال گذشته ما نسخه استاندارد مجموعه نرم افزاری Vembu BDR را معرفی کردیم. در این سال ما قصد داریم Essentials BDR را برای نسخه استاندارد و حرفه‌ای در کنفرانس اعلام کنیم. هر کسب و کار کوچک با ۶ سوکت CPU یا کمتر می‌تواند مجوز Essentials را دریافت و هزینه‌های پشتیبان گیری خود را کاهش دهد. علاوه بر این، شرکتVembu  پشتیبانی ۲۴ * ۷ رایگانی را برای به روز رسانی و ارتقاء فراهم می‌کند. همچنین تمامی گزینه‌های بازیابی سریع مانند بازیابی فوری ماشین مجازی، بازیابی فوری فایل و بازیابی سلسله مراتبی را برای برنامه‌های کاربردی مایکروسافت ارائه می‌کند.

گرگ: در آینده نزدیک صنعت پشتیبان گیری و بازیابی از فاجعه چگونه است؟

ناگراجان: کسب و کارهای کوچک در حال حرکت به سمت محاسبات ابری هستند. دستیابی به حداقل RTO در محیط‌های ابری آسان نیست. ما قصد داریم این مساله را در نسخه بعدی حل کنیم. ما قصد داریم بوت فوری را در AWS برای هر ماشین‌مجازی یا فیزیکی ارائه دهیم. همچنین قصد داریم آن را به فضای ابری Azure و IBM گسترش دهیم. ما در حال مذاکره با چند تامین کننده ذخیره ساز هستیم که نرم افزار تعریف ذخیره سازی را ارائه می‌کنند (SDS) و می‌خواهند محصول خود را با محصول ما همراه کنند. بسیاری از دانشگاه‌های آموزشی مایل به نگهداری پتابایت‌ها داده‌ بایگانی شده خود بر روی فضا‌های ابری هستند. اگر چه ما نوار را برای بایگانی پیشنهاد می‌کنیم، اما شرکت‌های نوین بایگانی اطلاعات خود را بر روی فضای ابری شروع کرده‌اند.

ما پشتیبان گیری را از ماشین‌های فیزیکی شروع کرده‌ایم، اخیرا یک مشتری با استفاده از نرم افزار ما ماشین‌های خود را از محیط مجازی به فیزیکی مهاجرت داده است. بنابراین، پشتیبانی از دستگاه‌های فیزیکی را ادامه خواهیم داد. آمارهای اخیر می‌گوید بیش از ۸۰٪ از کسب و کارهای کوچک از یک راه حل پشتیبان مناسب استفاده نمی‌کنند. در ۵ سال دیگر، هر کسب و کار یک نرم افزار پشتیبان گیری مناسب را به کار خواهد گرفت. با توجه به حملات باج افزارها، بسیاری از شرکت‌های کوچک شروع به بکار گیری یک نرم افزار پشتیبان گیری می‌کنند. ما یک نقشه راه جداگانه برای کسب و کارهای متوسط و سازمانی داریم، بنابراین با فروشندگان دستگاه‌های ذخیره سازی مانند HP و NetApp همکاری کردیم تا اسنپ شات‌های در سطح فضای ذخیره سازی برای ذخیره سازی اولیه و ثانویه فراهم کنیم.

به پایان پادکست در ومبو رسیده ایم. امیدوارم که لذت برده باشید! Vembu یک نسخه آزمایش ۳۰ روزه رایگان مجموعه نرم افزاری Vembu BDR را ارائه می‌کند. شما می توانید از میان ۳ نسخه موجود Free، Standard و Enterprise یکی را انتخاب کنید و می‌توانید آنها را بدون محدودیت ویژگی‌ها ارزیابی کنید. همچنین می‌توانید نسخه‌ها را در طول دوره آزمایشی تغییر دهید.

اگر در هنگام ارزیابی با هر گونه مسائل مواجه شدید، با ما از طریق vembu-support@vembu.com تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *