مجازی سازی و Cloud

راهنمای گام به گام انجام مهاجرت موفق از زیرساخت Hyper-V به VMware

اکثر سازمان‌ها، به ویژه شرکت‌های بزرگ در حال مهاجرت از زیرساخت سنتی به محیط‌های فوق ناظر هستند. این مهاجرت به این دلیل است که در حال حاضر اجرا زیرساخت بر روی این محیط‌ها مزایای بالقوه‌ای مانند توانایی پشتیبانی از نرم افزاری مختلف برای بهبود عملکرد و کاهش هزینه‌های لایسنس را برای ما به ارمغان خواهد داشت.

hyper-v-to-vmware-migration

کسب و کارهای کوچک و متوسط، ترجیح می‌دهند حجم کار مجازی خود را از یک فوق ناظر به سیستم دیگری با توجه به میزان بودجه و سرمایه خود منتقل کنند. از این رو، آنها به دنبال یک محصول کارآمد، ارز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ان تر یا حتی رایگان برای اجرای کارهای سبک تر و کمتر خود با حداکثر کارایی هستند.

در هر دو حالت مهاجرت ماشین‌های مجازی نیاز مهمی برای زیر ساخت آن‌ها محسوب می‌شود. مدیران شبکه همیشه به دنبال حفظ یکپارچگی عملیاتی ماشین‌های مجازی و اطمینان از دسترس پذیر بودن ماشین‌ها دارند. آنها در جستجو ابزار مؤثر و کاملتر برای مها‌‌جرت در بین فوق ناظرهای مختلف و سیستم عامل های مختلف هستند، ابزارهای مهاجرت از زیر ساخت مجاری به یک زیرساخت مجازی دیگر (V2V) و مهاجرت از زیرساخت فیزیکی به زیرساخت مجازی (P2V).

این مقاله مطالب اشاره شده زیر را پوشش میدهد:

 • بهترین راه برای انجام یک مهاجرت مابین پلت فرم‌‌های مختلف چیست؟
 • نیاز شما برای انجام این عملیات چیست؟
 • روش دقیق برای انجام مهاجرت از زیرساخت Hyper-V به Vmwareرا تشریح می‌کند.

یک راه حل کاربردی برای مهاجرت

Vembu با ارائه مجموعه نرم افزاری BDR یک راه حل پشتیبان گیری قابل اعتماد، امن و مقیاس پذیر برای اطمینان از تداوم کسب و کار برای مراکز داده فراهم می‌کند. این محصول همچنین انجام مهاجرت مجازی را به عنوان بخشی از راهکار پشتیبان گیری و بازیابی از فاجعه خود ارائه می‌دهد.
این به شما اجازه می‌دهد مهاجرت داده‌ها را در هر محیطی P2V و V2V،V2P  تجربه کنید. این شرکت یکی از معدود فروشنده‌هایی  است که حفاظت از داده‌ها و همچنین انتقال داده‌ها را در یک راه حل یکسان ارائه می‌دهد.

 

 

چرا Vembu برای مهاجرت بهتر است؟

تنها تعدادی از ابزارهای مهاجرت موجود در بازار وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد مهاجرت (ماشین‌های مجازی و داده‌های آن) را از یک پلت فرم به دیگری انجام دهید. مهاجرت شامل بسیاری از خطراتی است که داده را تحدید می‌کند و در اغلب موارد، ابزارهای مهاجرت قابل اطمینان نیستند زیرا ممکن است در طول مهاجرت ناسازگاری داده‌ها قابل بازیابی نداشته باشند.

مهمتر از همه، بسیاری از سازمان‌ها نیاز به ابزارهای مختلفی برای انجام مهاجرت‌های گوناگون بر اساس نیازهای محیط فناوری اطلاعات خود دارند. با این وجود، اجرای چندین ابزار تبدیل ممکن است مشکلات زیادی در مدیریت این عمیلات و همچنین افزایش هزینه‌ها را به‌دنبال داشته باشد. بدین ترتیب،Vembu  کار ساده‌ای را برای مدیران فناوری اطلاعات با ارائه یک نرم افزار مقرون به‌ صرف فراهم می‌کند که حفاظت از داده‌ها را فراهم می‌کند و همچنین مهاجرت بین پلتفرم‌های مختلف را در چندین فوق ناظر (V2V) و یا در سراسر زیرساخت (P2V) تضمین می‌کند.

چگونه می توان مهاجرت مابین پلتفرم‌های مختلف را به کمک Vembu انجام دهیم؟

Vembu از یک فایل سیستم کارامد اختصاصی به نام   VembuHIVEاستفاده می‌کند که پایه و اساس تمام ویژگی‌هایی کلیدی است که Vembu BDR ارائه می‌دهد، از جمله مهاجرت داده‌ها. در ادامه مراحل مربوط به مهاجرت یک ماشین و داده‌های آن از یک پلت فرم فیزیکی به پلتفرم مجازی (P2V) یا از یک  فوق ناظر به پلتفرم دیگر (V2V)را ارائه می‌کنیم.

مرحله۱: دانلود مجموعه نرم افزاری  BDR  و پیکربندی عملیات پشتیبان گیری برای زیرساخت (فیزیکی / مجازی) که قرار است مهاجرت داده شوند.
مرحله۲: در ادامه داده‌های پشتیبان را در هر یک از فرمت‌های مجازی مختلف مانند VHD، VMDK، Flat.VMDK، VHDX، وRAW  از طریق گزینه بازیابی در نرم افزار دانلود کنید.
مرحله۳: فایل مجازی دانلود شده را در یک میزبان دیگر قرار می‌دهید، پلتفرمی که می‌خواهید بر روی آن مهاجرت کنید.

مهاجرت ماشین مجازی از Hyper-V به  VMware
مرحله ۱: دانلود مجموعه نرم افزاری  BDR
مرحله ۲: پیکربندی پشتیبان گیری برای ماشین‌های مجازی بررویHyper-V  که قصد دارید آن‌ها را به محیط VMware مهاجرت دهید.

پشتیبان گیری از زیرساختHyper-V  به کمک مجموعه نرم‌افزاری BDR

 • به نرم افزار BDR وارد شوید
 • گزینه Backup را انتخاب کنید و سپس Microsoft Hyper-V را انتخاب کنید.
 • اطلاعات میزبان Hyper-V را به کمک انتخاب میزبان بصورت مستقل و یا بصورت میزبان SMB مشخص کنید سپس آدرس IP و نام کاربری و رمز عبور مدیریتی میزبان را وارد کنید.
 • روی دکمه ذخیره کلیک کنید. سپس، میزبان به لیست سرورهای Hyper-V اضافه خواهد شد.

Convert-Hyper-V-to-VMware

 • حالا بر روی گزینه پشتیبان گیری کلیک کنید و ماشین‌های مجازی که می‌خواهید از آنها پشتیبان گیری کنید را مشخص کنید. توجه: فقط پس از یک پشتیبان گیری موفق از ماشین‌های مجازی، شما قادر خواهید بود ماشین‌های مجازی Hyper-V خود را به ماشین مجازی VMware تبدیل کنید.
 • اگر بر روی ماشین‌های مجازی خودتان سرور Exchang‌‌‌‌‌‌‌e و یا سرور SQL داشتید و خواستید از آن‌ها پشتیان گیری کنید گزینه Truncate transaction logs را بایستی فعال کنید.
 • سیاست‌های برنامه ریزی را نیز درصورت نیاز می‌توانید فعال کنید، همچنین می‌توانید گزینه پشتیبان گیری کامل و رمزگذاری بر روی فایل‌ها را فعال کنید.
 • تمام تنظیمات پیکربندی شده را مرور کنید، یک نام برای‌ این برنامه پشتیبان خود اختصاص دهید و سپس بر روی Save the Backup job کلیک کنید.

هنگامی که تهیه نسخه پشتیبان با موفقیت انجام شد، داده‌های پشتیبان گرفته شده ماشین‌های مجازی Hyper-V در مخزن ذخیره سازی پشتیبان ذخیره می‌شود.

مرحله۳: اطلاعات فایل‌های پشتیبان گرفته شده از ماشین مجازی  Hyper-Vرا در قالب فایل مجازی Flat.VMDK با استفاده از گزینه بازیابی دانلود کنید.

 • در کنسول سرور BDR، روی برگه بازیابی کلیک کنید.
 • از لیست برنامه‌های پشتیبان گیری، برنامه‌ای که قرار است شما ماشین‌های آن را به زیرساخت VMware تبدیل کنید را به کمک آیکن restore انتخاب کنید.
 • از گزینه‌های نمایش داده شده در قسمت پشتیبان گیری یر روی گزینه دانلود کلیک کنید.

Convert-Hyper-V-to-VMware

 • در ادامه نسخه بازیابی و اطلاعات مورد نظر را انتخاب کنید. اگر چندین ماشین مجازی در یک برنامه پشتیبان گیری پیکربندی شده بود، شما می‌توانید یک ماشین مجازی خاص را که می‌خواهید بازیابی یا مهاجرت دهید را انتخاب کنید.
 • محل بازیابی را مشخص و سپس فرمتVMDK را برای بازگرداندن انتخاب کنید.

نکته: فایل Flat.VMDK برای بازیابی نیاز به فضایی معادل دیسک ماشین مجازی که پشتیبان گیری شده دارد

Convert-Hyper-V-to-VMware

هنگامی که فایل مجازی (Flat.VMDK) دانلود شد، از این فایل برای انجام عملیات مهاجرت استفاده کنید.

مرحله ۴: به کنسول مدیریتی VMware vSphere Client خود وارد شوید. اطلاعات سرور میزبان  vCenter یا سرور ESXi را که می‌خواهید ماشین مجازی زیرساخت Hyper-V خود را بر روی آن مهاجرت دهید را وارد کنید.

مرحله ۵: دیتا استور مورد نظر خودتان را انتخاب کنید، سپس وارد فایل‌های  datastoreشوید و سپس فایل Flat.VMDK را بر روی مکان مورد نظر ارسال کنید.

Convert-Hyper-V-to-VMware

هنگامی که فایل Flat.VMDK بارگذاری شد، بر روی گزینه “ایجاد ماشین مجازی جدید” کلیک کنید
توجه: پس از آپلود فایل Flat.VMDK به دیتا استور، مراحل انتقال در ادامه مانند ساخت ماشین مجازی جدید در محیط VMware دنبال می‌شود.

در ابتدا یک نام برای  ماشین مجازی مشخص کنید و سپس مکان ذخیره سازی را برای فایل های ماشین مجازی انتخاب کنید.

 • نسخه ماشین مجازی و هم چنین سیستم عامل مهمان را برای ماشین مجازی انتخاب کنید
 • تعداد سوکت‌های مجازی و تعداد هسته‌ها را در هر سوکت برای ماشین مجازی مشخص کنید
 • اندازه حافظه ماشین مجازی را تنظیم کنید
 • تنظیمات شبکه و نوع کنترل SCSI که می‌خواهید در ماشین مجازی استفاده شود را مشخص کنید
 • نوع دیسک را گزینه “استفاده از دیسک مجازی موجود” انتخاب کنید و مسیر فایل دیسک را وارد کنید. مسیری که قبلا بر روی datastore آپلود کرده‌اید.

Convert-Hyper-V-to-VMware

Convert-Hyper-V-to-VMware

 • اگر در ادامه خواستید تنظیمات حالت دیسک را تغییر دهید، می‌توانید از گزینه تنظیمات پیشرفته استفاده کنید
 • در نهایت، تمام تنظیمات خود را بررسی کنید و بر روی گزینه finish کلیک کنید

هنگامی که ماشین مجازی ایجاد می‌شود، ماشین مجازی را روشن کنید و ماشین شروع به کار می‌کند. بنابراین، ماشین مجازی  Hyper-V شما با موفقیت بر روی زیرساخت  VMwareاجرا می‌شود. این ترتیب، تمامی ماشین‌های مجازی Hyper-V شما می‌توانند به طور دائمی به محیط VMware مهاجرت کنند.

به طور مشابه، اگر می‌خواهید ماشین مجازی VMware یا دستگاه فیزیکی خود را به محیطHyper-V  منتقل کنید، می‌توانید به کمک فرمت VHD (Generation-1) یا VHDX (Generation-2) بازیابی را انجام دهید.حتی اگر شما مایل به مهاجرت ماشین‌های فیزیکی یا مجازی خود به هر محیط دیگر مانند  KVM، اوراکل VirtualBox،Citrix Xen  و غیره هستید، با انتخاب فرمت فایل مجازی که در این میزبان سازگار است، به همان روش بالا می‌توانید این کار را انجام دهید.

نتیجه گیری

انجام پشتیبان گیری و سپس مهاجرت زیرساخت خود به محیط‌های دیگر یک راه امن برای مهاجرت است. علاوه بر این، اگر هر گونه خطاهای غیر منتظره مانند خطا در سیستم عامل، خرابی هارد دیسک و غیره رخ بدهد؛ به کمک این روش این گونه خطاها پوشش داده می‌شود.
حفاظت از داده‌های را با این آخرین Vembu BDR Suite v.3.9.1 تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *