مجازی سازی و Cloud

توسعه Oracle RAC بر روی لانهای متروکلاستر در VPLEX

موضوع راه اندازی و پیاده سازی اوراکل رک بر روی لانهای توزیع شده (مترو) در سیستم VPLEX جزء مواردی است که ممکن است مدیران زیرساخت مجازی و دیتابیس با آن درگیر باشند. این فرصتی بود تا با کمی مطالعه و عمیقتر شدن نسبت به درک این موضوع گام برداریم.

در محیط های عادی دیتابیس زمانی که از یک نمونه دیتابیس Oracle استفاده می شود و instance شما نیز بر روی یک سرور وجود دارد، اگر این instance به هر دلیلی با مشکل مواجه شود و متوقف گردد شما دسترسی به دیتابیس را از دست خواهید داد. برای مثال از بین رفتن استوریج یا حتی سایت را می توان محتمل دانست که منجر به عدم دسترسی به دیتابیس خواهد شد.

اوراکل رک یا Oracle Real Application یک ماژول لایسنس دار اختیاری از سمت اوراکل می باشد که این امکان را فراهم می کند تا چندین نمونه Oracle Instance بصورت همزمان به یک دیتابیس واحد دسترسی داشته باشند. Oracle Grid Infrastructure یا همان سرویس Clusterware برای فعال کردن ارتباطات بین تمام نودهای داخل یک کلاستر به منظور نگهداری از یک نمونه منطقی واحد که دسترسی به فضای اشتراکی دارند استفاده می شود. در تصویر زیر معماری اکتیو-پسیو از راه اندازی اوراکل رک را میتوانید ملاحظه کنید

 

در روش راه اندازی فوق که بر اساس ASM Mirroring و مبتنی بر هاست می باشد، ملزوم است که Cross-connect را در شبکه SAN خود پیاده سازی کنید. اما در ادامه می توان به سراغ روش دیگری از توسعه اوراکل رک رفت که بر اساس VPLEX metro می باشد. 

اوراکل رک بر روی لانهای مترو در سیستم VPLEX این توانمندی را به مدیران دیتابیس می دهد تا یک محیط بانک اطلاعاتی اوراکلی با پایداری بالا و شرایط پرفرمنس و سرعت بالا را پیاده سازی کنید در حالیکه این محیط دیتابیسی کاملا ساده در پیکربندی و آسان در عملیات اجرایی می باشد. در این روش نودهای اوراکل رک شما می توانند سرورهای فیزیکی باشند یا می توانند ماشین های مجازی مستقر بر زیرساخت VMware باشند. با ارائه یک محیط ذخیره سازی اکتیو-اکتیو توسط VPLEX، این امکان به اوراکل رک داده می شود تا بتوانند یک پلتفرم نرم افزاری اکتیو-اکتیو فراهم شود.

با توجه به اینکه اوراکل بعنوان پایه اصلی نرم افزارهای کلیدی کسب و کار همچون SAP محسوب می شود، بسیار ضروری است تا شرایط بحران های جدی همچون Site Failure در آن دیده شود و طراحی بگونه ای باشد که در صورت از بین رفتن یک سایت، پایداری بالا و در دسترس بودن سرویسها و نرم افزارهای کسب و کار تضمین شود.

در ویدیوی زیر می توان دلایل استفاده از EMC VPLEX در راستای توسعه نرم افزارهایی همچون اوراکل رک را مشاهده کنید.

https://www.emc.com/video-collateral/demos/microsites/mediaplayer-video/why-emc-vplex-vmware-oracle-rac.htm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *