مجازی سازی و Cloud

راهکار بازیابی بحرانی کلاود (vSphere Private-Cloud DR)

امروزه بسیاری از سازمانها از تکنولوژی مجازی سازی مبتنی بر هایپروایزور جهت اجرا نمودن محیط عملیاتی خود سود می برند که این تکنولوژی ها باعث تسهیل فرآیند بازیابی بحرانی در مواقع بحران می باشد. شرکت VMware با محصول vSphere خود توانسته است راهکارهای متعددی جهت بازیابی بحرانی را ارائه نماید و در این میان با کمک تکنولوژی های DR می توانید یک طرح بازیابی بحرانی خوب را برای خود طراحی، ایجاد و اجرا نمایید. در این میان راهکارهای متعدد DR ارائه شده توسط این شرکت، توانمندی های متعددی جهت خروج از فاجعه و بازگردان سرویس های عملیاتی فارغ از زیرساخت فیزیکی و یا حتی سایت جغرافیایی را در اختیارتان قرار می دهد. در ادامه به بررسی و ذکر نکاتی کارآمد در خصوص شرایط بازیابی بحرانی در محیط های ابر سازمانی بر اساس تکنولوژی vSphere خواهم پرداخت.

VMware vSphere Private-Cloud Disaster Recovery

در ادامه می توانید گزینه های مختلفی که اجازه بازیابی بحرانی تحت کلاود را بصورت موثر فراهم می نماید ملاحظه کنید.

 • VMware vSAN
 • VMware Data Protection
 • VMware vSphere Replication
 • VMware Site Recovery Manager

اما اگر بخواهید به اینکه چگونه موارد فوق می تواند پروسه بازیابی بحرانی را برای شما محقق نماید بایستی ادامه مقاله را مطالعه کنید.

VMware vSAN

این روزها، زیرساختهای همگرا یا همان hyper-converged های معروف به سازمان ها توانمندی سریع و چابک بودن همراه با جداسازی دیتاسنترها از زیرساختها و تجهیزات فیزیکی را فراهم می نماید. از اجزاء کلیدی شرکت VMware در ارائه راه حل دیتاسنترهای نرم افزار محور یا همان SDDC می توان به تکنولوژی VSAN اشاره کرد. می توان تکنولوژی vSAN را بعنوان یک لایه انتزاعی جهت ذخیره سازی اشتراکی نام برد که امکان کلاستر نمودن هارددیسک های سرورها و همچنین درایوهای SSD آنها را در قالب یک والیوم منطقی فراهم می نماید. به عبارتی ساده تر می توان آنرا راه حلی جایگزین برای تجهیزات گران قیمت SAN Storage نامید. vSAN برای ذخیره سازی ماشین های مجازی و حجم زیادی از داده ها در بسترهای مجازی سازی ایجاد شده است. مزایای کلی آن به شرح زیر است:

 

 • توسعه و افزایش قابلیتهای vSphere در لایه ذخیره سازی داده
 • امکان تقویت و بهبود امنیت با رمزنگاری بومی HCI
 • استفاده بهینه و مقرون بصرفه از سرورهای سخت افزاری x86
 • امکان ایجاد و مدیریت ساده استوریج ها در سطح vSphere
 • قابلیت scale out و گسترش فضای ذخیره سازی حتی بصورت stretch در بین چند ناحیه جغرافیای
 • vmware-vsphere

 در نسخه جدید vSAN امکان توسعه و گسترش فضای ذخیره سازی کلاستر شده بین دو سایت وجود دارد که سبب افزایش و بالا رفتن قابلیت پایداری و انجام پروژه های بازیابی بحران خواهد شد. علاوه بر آن، مزیت کاهش هزینه تمام شده و همچنین مدیریت بهتر و ساده تر از فضای ذخیره سازی نیز وجود خواهد داشت.

VMware Data Protection

محصول دیگر VDP یک راه حل تهیه پشتیبان و بازیابی برای محیط های مبتنی بر vSphere می باشد. از VDP به عنوان یک مکانیزم بکاپ گیری image-level از ماشین های مجازی و دیسک ها نام برده می شود. همچنین توانایی اگاه بودن از نرم افزارها از جمله اکسچینج مایکروسافت، SQL، شیرپوینت و … به مدیران امکان تهیه سریع بکاپ از نرم افزارهای مذکور را می دهد. پشتیبان های تهیه شده می توانند بصورت فشرده شده درآیند که سبب بهبود استفاده از ترافیک WAN نیز میگردد. امکان رمزنگاری داده های بکاپ گرفته شده نیز می تواند باعث بالا رفتن اطمینان خاطر مدیران از این راه حل شود.

علیرغم بهبودهای زیادی که در نسخه های اخیر انجام شده است، همچنان برخی محدودیت ها در نسخه های آن وجود دارد که شرکت ها را ترغیب به رفع مشکلات ان نموده است.  

VMware vSphere Replication

محصول دیگر vSphere replication امکان تکثیر و کپی داده ها و ماشین های مجازی را فراهم می کند. این قابلیت که بصورت Async صورت می گیرد، می تواند ماشین های مجازی را به مقصد ثانوی تکثیر نماید که این نرم افزار با vCenter server ادغام و یکپارچه شده است. با کمک این محصول، سازمان ها می توانند از تکثیر و محافظت داده ها برای زیرساخت مجازی خود و ماشین های مجازی بهره مند شوند که این کار می تواند در یک سایت، بین دو سایت یا چندین دیتاسنتر صورت گیرد. با بکارگیری VR بعنوان ابزار و اداپتور تکثیر می توانید فرآیند replication و پروژه های ارزشمندی همچون بازیابی بحرانی تحت SRM را مدیریت و پیاده سازی نمایید. برخی قابلیت ها که با ان می توانید استفاده کنید عبارتند از: 

 • رایگان بودن
 • پشتیبانی از RPO از حداقل ۵ دقیقه تا ۲۴ ساعت
 • تهیه چندین پوینت زمانی PiT جهت بازیابی
 • فعال سازی VSS
 • بازیابی بحرانی cross-site
 • سازگار با قابلیت vSAN

محصول vSphere Replication بعنوان یک نرم افزار رایگان همچنان دارای کاستی هایی است ولی در بسیاری از پروژه ها می تواند جهت برپایی یک راهکار DR سودمند باشد. برخی از این محدودیت ها عبارتند از:

 • عدم پشتیبانی از failover خودکار
 • عدم پشتیبانی از ادرس دهی مجدد خودکار ماشین های مجازی
 • عدم پشتیبانی از زمانبندی تسک های تکثیر
 • نیاز به استفاده از SRM جهت انجام تسک های پیشرفته بیشتر
 •  

VMware Site Recovery Manager

محصول SRM یک نرم افزار قدرتمند جهت انجام طرح DR تلقی می شود و با کمک ان می توان برخی توانمندی های بازیابی بحرانی را مدیریت نمود. با کمک SRM، مدیران دیتاسنترها می توانند یک طرح بازیابی را ایجاد، آزمایش و یا حتی هماهنگ نمایند. در بسیاری از پروژه ها میتوان از SRM و ادغام آن با یک راهکار جانبی همچون EMC Recoverpoint و … بهره مند شد یا از راهکار بومی این شرکت تحت عنوان vSphere Replication استفاده کرد. در تصویر زیر، نمایی از یکپارچگی SRM با vCenter و استفاده از vSphere Replication بعنوان مکانیزم تکثیر ماشین های مجازی در سایت دوم نمایش داده شده است.

VMware Site Recovery Manager
مزایای طرح فوق عبارتست از:

 • محافظت از داده ها فارغ از نوع نرم افزارها
 • هماهنگ سازی خودکار failover & failback سایت ها با یک کلیک 
 • مدیریت متمرکز طرحهای بازیابی
 • امکان تست و ازمایش طرح های بازیابی
 • قابلیت یکپارچه سازی با vSAN
 • امکان پشتیبانی از مکانیزم Array-based replication بعنوان شیوه دیگری جهت تکثیر داده ها

ملاحظات بازیابی بحرانی  VMware Private-Cloud Disaster Recovery 

شرکت VMware، مجموعه ای منتخب از محصولات خوب را برای سازمان ها ارائه نموده است تا بتوانند راهکار محافظت از داده ها را پیاده سازی نمایند. با این حال، بسیار مهم است در نظر داشته باشید که داشتن یک راهکار کامل و جامع از بازیابی بحرانی تحت محیطهای کلاود نیازمند چندین محصول VMware می باشد که بایستی با یکدیگر ادغام، نصب و راه اندازی شوند. همچنین Data Protection محصولی است که منقضی شده و این کمپانی به شرکتهای ثالث اجاره می دهد تا با نوشتن API بتوانند استفاده های خود را از این سولوشن داشته باشند. با توجه به اینکه پشتیبانی کاملی جهت توسعه این محصول انجام نشده است، لذا یک فاصله بین طرح بازیابی بحرانی بومی و استفاده از محصولات دیگر ایجاد شده است.

از این رو، نرم افزار Vembu BDR Suite به شما امکان می دهد تا استراتژی صنعتی استاندارد و یک سیاست تهیه پشتیبان ۱-۲-۳ را ارائه و فراهم نمایید. این استراتژی می تواند شامل قابلیت های تهیه پشتیبان native، تکثیر داده ها، کپی پشتیبان، نوار و حتی پشتیبانی از محیط ابر سازمانی نیز باشد. علاوه بر این،  Vembu BDR Suite یک محصول محدود شده به تکنولوژی های VMware نیست و با آن بسادگی می توانید هر نوع هایپروایزوری را در محیط های مجازی، ابر عمومی و یا حتی سرورهای فیزیکی حفاظت نمایید. جهت بررسی این محصول، می توانید نسخه Vembu BDR Suite v3.9.0 را بصورت یک دوره ازمایشی ۳۰ روزه رایگان تجربه نمایید.

 https://www.vembu.com/vembu-bdr-suite-download/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *