مجازی سازی و Cloud

پشتیبانی vCenter از هایپروایزورهای جانبی با vCenter Host Gateway

 از قابلیت های جالب در نسخه vSphere 6.0 می توان به vCenter host gateway اشاره کرد. این یک قابلیت برای vCenter server ها به شمار می روند که به مدیران مجازی سازی این امکان را می دهد تا محیط های مجازی شامل انواع مختلفی از هایپروایزورها را مدیریت نمایند. برای درک بهتر به این نکته اشاره می کنم که تا امروز تمام کسانی که از vCenter server استفاده می کردند صرفا می توانستند هایپروایزورهای ESXi را در داخل دیتاسنترها و کلاسترهای خود اضافه کرده و آنها را مدیریت نمایند. اما با فعال سازی این قابلیت جدید می توانید میزبان مدیریت هایپروایزورهای دیگری همچون Hyper-v و KVM در داخل vCenter server باشید!

این قابلیت به عنوان یک ماشین appliance توزیع شده محسوب می شود که بعد از deploy کردن و پیکربندی آن براحتی می توانید از طریق کنسول vSphere web client به مدیریت انواع هایپروایزور microsoft  و vmware بپردازید.   

شاید کمی عجیب باشد ولی دوستان مایکروسافتی می دانند که اتصال از راه دور به سرورهای هایپروی از طریق API و پروتکل های اتصال از راه دور ممکن است. ویندوز در این مسیر از پروتکلی بنام WinRM یا همان windows remote management استفاده می کند.

برای پیکربندی Winrm که مبتنی بر پروتکل http با پورت ۵۹۸۵ و https با پورت ۵۹۸۶ می باشد میتوانید به سرور هایپروی متصل شوید. البته در نسخه های جدیدتر جهت اتصال الزامی است که گواهینامه های SSL را نصب و پیکربندی کنید. 

برای پیکربندی این پروتکل هم لازم است در سرور ویندوزی تان از دستور winrm quickconfig استفاده کنید

و سپس در ادامه listener را جهت دریافت اطلاعات با دستور  winrm e winrm/config/listener فعال نمایید

حال وقت آن رسیده که از طریق vSphere web client به سرور vCenter لاگین نمایید. مشابه همیشه که سرورهای esxi به داخل دیتاسنترتان اضافه می کرده اید می توانید این بار سرورهای Hyper-v را اضافه کنید. با کلیک روی دکمه Add Host می توانید نوع هایپروایزور خود را نیز انتخاب کنید.

vcenter-host-gateway-0

در این قسمت با وارد کردن نام یا IP سرور هایپروی و از طریق پروتکل Winrm و پورتهای مربوطه که در بالا اشاره کردم به سرور هایپروی متصل شده و آنرا به داخل دیتاسنترتان اضافه کنید و به راحتی آنرا مدیریت نمایید.

این درواقع یک پیشرفت بزرگ برای مشتریانی است که می خواستند هایپروایزورهای مایکروسافتی و vmware را بصورت ترکیبی اجرا کنند ?

قابلیت vCenter host gateway از هایپروایزورهای متعددی پشتیبانی می کند که عبارتند از :

Microsoft Hyper-V Server ۲۰۰۸ & 2008R2 

Microsoft Hyper-V Server ۲۰۱۲ & 2012R2 

 

منبع ۱ / ۲