مجازی سازی و Cloud

بررسی ویژگی ها و معماری SRM 5.8

در این مقاله در مورد راهکار VMware برای تداوم کسب  کار و بازیابی های بحرانی محیط های مجازی شده بحث خواهم کرد و در مقالات آتی به راه اندازی و پیکربندی آن خواهم پرداخت. در ادامه قصد دارم شما را با معماری یکی از راهکارهای ارزشمند بازیابی آشنا کنم.

Site recovery manager یا همان SRM به مدیران کمک می کند تا بتوانند برنامه ریزی ، تست و بازیابی ماشین های مجازی بین دو vCenter سرور را انجام دهند. این بازیابی می تواند بین دو سایت محافظت شده و سایت بازیابی اجرا گردد.

vmware-vcenter-site-recovery-managerSRM یکی از مثالهای خوب برای هماهنگ کردن محصولات دیگر DR همچون Zerto یا EMC Recovery point می باشد. اینها راهکارهایی هستند که به شما اجازه تعیین کردن مراحل بازیابی ماشین های مجازی در یک مکان متفاوت یا دیتاسنتر راه دور را می دهند.

اما اگر بخواهیم نگاهی به قابلیت های اصلی SRM داشته باشیم عبارتند از :

 • ایجاد و مدیریت بازیابی و ساخت بازیابی داده ها بصورت سریع تر و ساده تر
 • پیکربندی مجدد آدرسهای آی پی به محض failover در یک ساب نت یا در یک رنج آی پی مخصوص دیگر
 • اجرای اسکریپت های نوشته شده توسط کاربر و مکث کردن در حین بازیابی
 • تعیین مراحل بوت از پیش تعیین شده برای ماشین های مجازی برای یک بازیابی خودکار
 • تست بازیابی با بکارگیری تکنولوژی اسنپ شات و شبکه اختصاصی ایزوله شده
 • محافظت دوطرفه – هر سایت می تواند بصورت همزمان بخشی از یک سایت محافظت شده و یک سایت بازیابی باشد ولی برای یک مجموعه متمایز از ماشین های مجازی

اما اگر بخواهیم به مدیریت بازیابی سریعتر و ساده تر بپردازیم بایستی به این نکته توجه داشته باشیم که DR چگونه اقدام به بازیابی می نماید.

 • در یک سایت محافظت شده ، SRM اقدام به خاموش کردن ماشین های مجازی نموده و سپس تغییرات را به استوریج همگام سازی می نماید.
 • SRM ماشین های مجازی replicate شده را در سایت بازیابی روشن می نماید و این رخداد مطابق با برنامه بازیابی شما انجام می گردد.
 • Site Recovery Manager - Recovery Steps

  Site Recovery Manager – Recovery Steps example

شما می توانید یک برنامه بازیابی بحرانی را به یکی از دو روش زیر اجرا کنید:

 • انتقال برنامه ریزی شده (Planned Migration) : در این روش از دست رفتن داده ها در هنگام انتقال حجم بار به روش منظم و برنامه ریزی شده جلوگیری به عمل می آید. برای انتقال برنامه ریزی شده که موفقیت آمیز باشد، حتما بایستی هر دو سایت بصورت صحیح در حال کار و فعالیت باشند.
 • بازیابی بحرانی (Disaster Recovery ): این انتقال نیز مشابه انتقال برنامه ریزی شده بوده ولی هر دوسایت نمی بایست در حال اجرا باشند و معمولا جایی پیشنهاد می گردد که یکی از سایت ها دچار اختلال شده است.

برای آنکه قادر به failover کردن ماشین های مجازی بین سایتها باشیم ، ما نیاز به پیکربندی ریپلکشن بین سایت محافظت شده و سایت بازیابی داریم .  سایت محافظت شده نیز می تواند اجرا شده باشد:

 • Array-based replication
 • vSphere Replication
 • Combination array-based and vSphere replication.

Site Recovery Manager 5.8 with array replication

Site Recovery Manager 5.8 with array replication

هنگامی که از ریپلکشن array-based استفاده می کنید، یک یا چندین آرایه ذخیره سازی در سایت محافظت شده داده های خود را به آرایه همتای خود (قرینه) در سایت بازیابی تکثیر می کنند. یعنی در حقیقت عمل ریپلکشن بین آرایه های ذخیره سازی بین دو سایت انجام می گردد. با رابط های storage replication adapters (SRAs) شما قادر به ادغام کردن SRM با تعداد متنوع و وسیعی از آرایه های ذخیره سازی هستید. یک SRA در حقیقت یک برنامه است که فروشندگان آرایه فراهم می نماید تا SRM را قادر به کار کردن با یک نوع خاص ذخیره ساز نماید. برای استفاده از ریپلکشن array-based با SRM شما باید replication را ابتدا پیکربندی کنید و این عمل بایستی قبل از آنکه شما SRM را برای استفاده پیکربندی کنید انجام شود.

Site Recovery Manager 5.8 with vSphere Replication

Site Recovery Manager 5.8 with vSphere Replication

Site Recovery Manager 5.8 - array replication and vsphere replication

Site Recovery Manager 5.8 – Array-based replication and vSphere replication

vSphere replication نیاز به آرایه های ذخیره سازی ندارد. vSphere Replication مبدا تکثیر را ذخیره نموده و مقصد می تواند هر نوع دستگاه ذخیره سازی باشد. در محیطهای عملیاتی معمولا ترکیب array-based و vSphere replication دیده نشده است هرچند که در ابتدای مقاله یکی از روشهای محتمل ترکیب این دو اشاره شد.

Site Recovery Manager 5.8 - PIT

Site Recovery Manager – Multiple point-in-time (PIT) snapshots

می توانید vSphere replication را جهت ایجاد و نگهداری از اسنپ شات های منظم از ماشین های مجازی محافظت شده روی سایت بازیابی پیکربندی کرد. گرفتن اسنپ شاتهای متعددpoint-in-time (PIT) از ماشین های مجازی به شما اجازه نگهداری بیشتر از یک کپی از ماشین های مجازی روی سایت بازیابی را می دهد.هر اسنپ شات منعکس کننده وضعیت ماشین مجازی در point in time معین می باشد و شما می توانید اسنپ شاتی را برای بازیابی انتخاب کنید هنگامی که شما از vSphere replication برای پروسه بازیابی استفاده می کنید.

اجزا SRM :

بسته به نوع replication استفاده شده SRM می تواند شامل اجزاء زیر باشد.

Componentهای اصلی عبارتند از:

 • دو SRM Server – یکی در هر سایت
 • دو vCenter server با دیتابیس در هر سایت – یکی در هر سایت
 • دو SRM DB – یکی در هر سایت
 • SRM Pluging که به vSphere client اضافه می شود . البته از زمان SRM 5.8 فقط با نسخه تحت وب Web client ادغام شده است

و هنگامی که ریپلکشن Array-based استفاده می گردد موارد زیرنیاز می باشد:

 • SRA Plugin نصب شده در vCenter در هر سایت
 • یک محصول ذخیره سازی یکسان در هر سایت

در هنگامیکه vSphere replication استفاده می شود نیز

 • vSphere Replication (VR) appliance در هر سایت
 • agent های vSphere replication روی هر کدام از هاست های ESXi در هر سایت نصب شود

نیازمندی های SRM عبارتند از :

برای نصب و پیکربندی صحیح SRM پیکربندی های زیر در هر یک از سایت ها بایستی انجام و اطمینان حاصل نمایید که این موارد بصورت صحیح وجود دارد:

 • نسخه یکسان از SRM روی هر دو سایت بایستی نصب گردد
 • نسخه یکسان از vCenter server روی هر دو سایت بایستی نصب گردد.
 • نسخه vCenter بایستی سازگار با نسخه SRM باشد . برای مثال نسخه SRM5.8  از vCenter 5.0 / 5.1 پشتیبانی نمی کند
 • در شرایط استفاده از ریپلکشن array-based، تکنولوژی ریپلکشن یکسانی باید در هر دو سایت در دسترس باشد و آرایه های ذخیره سازی بایستی زوج یکدیگر paired باشند
 • در شرایط استفاده از vSphere replciation یک نسخه از ماشین مجازی vSphere Replication appliance  روی هر  دو سایت نیاز می باشد و این Appliance باید نسخه یکسان استفاده شود و به یکدیگر نیز اتصال داشته باشند

گروه های محافظت شده Protection Groups

گروه محافظت شده یک مجموعه ای از ماشین های مجازی است که SRM آنها را با یکدیگر حفاظت می نماید. شما می توانید یک یا تعداد زیادی گروه های محافظت شده در یک برنامه بازیابی داشته باشید. یک برنامه بازیابی نیز تعیین می کند که چگونه SRM ماشین های مجازی داخل گروه های محافظت شده را بازیابی نماید. پس از آنکه شما یک گروه محافظت شده ایجاد کردید، SRM یک مخزن از ماشین های مجازی روی سایت بازیابی را ایجاد می کند و فهرست مپ شده Inventory mapping را به هر کدام از ماشین های مجازی داخل گروه اعمال می کند.

Inventory Mappings

inventory mapping یک روش بسیار راحت برای تعیین انکه چگونه SRM منابع ماشین های مجازی را در سایت محافظت شده به منابع موجود در سایت بازیابی مپ نماید ایجاد می کند. این منابع می تواند شامل دیتاسنتر، کلاستر، فولدر، شبکه و … باشد . SRM همچنین این مپ ها را به تمام اعضای گروه محافظت شده در هنگامی که شما این گروه ها را ایجاد می کنید اعمال می کند. شما می توانید هر زمان که نیاز داشتید این مپ ها را مجددا نیز اعمال نمایید. برای مثال هنگامی که شما اعضاء جدید به گروه اضافه می کنید.

Recovery reprotect and failback

بعد از عملیات ریکاوری، سایت بازیابی به عنوان یک سایت جدید محافظت شده می آید ولی هنوز بصورت محافظت شده نیست! اگر سایت محافظت شده اصلی قابل استفاده است، شما می توانید جهت حفاظت را معکوس کنید (reprotect) که این کار برای بکارگیری سایت محافظت شده اصلی بعنوان یک سایت بازیابی جدید تلقی می گردد و جهت محافظت از سایت محافظت شده جدید قابل استفاده می باشد. و اگر زمانی شما قصد برگرداندن سایت اولیه اصلی را داشته باشید می توانید آنرا اجرا کرده و سپس ریکاوری failback را مجددا انجام دهید.

منبع