مجازی سازی و Cloud

ریستارت هاست فیزیکی بدون از دست رفتن ارتباطات شبکه ای

شاید عنوان این مقاله کمی عجیب به نظر برسد ولی داستان از اینجا شروع شد که در پروژه ای تعداد زیادی هاست فیزیکی وجود داشت که هیچکدام عضویت دامین را نداشتند. قصد داشتیم تمام این هاست های فیزیکی را به عضویت دامین درآوریم ولی از آنجا که بر روی بیشتر این سرویس ها تعداد زیادی ماشین مجازی میزبانی می شد و از طرفی بسیاری از این هاست ها دانگل داشته و شرایط بحرانی پروژه نیز اجازه ریستارت هاست ها را بصورت عادی به ما نمی داد مجبور به پیدا کردن راه حلی افتادم. 

خوشبختانه مشکل نگران کننده نبود و براحتی می توانید یک هاست فیزیکی ESXi را پس از join کردن به دامین و بدون آنکه ماشین های مجازی آن از سرویس دهی خارج شوند ریستارت نمایید. این کار به سادگی و با استفاده از دستور زیر امکانپذیر می باشد.

ابتدا با putty به خط فرمان Host فیزیکی تان متصل شوید و سپس در ادامه وارد پوشه sbin شده و دستور زیر را اجرا کنید

services.sh  restart 

restartEsxi-jDomain

نکته: جهت صحت سرویس دهی پایدار VM ها همانطور که در تصویر بالا هم مشاهده می کنید ، من قبل از اجرای دستور یک ماشین مجازی بر روی این هاست را ping نموده و تا پایان اجرای این دستور بررسی کردم و خوشبختانه به هیچ عنوان ping ماشین قطع نشد! با خیال آسوده از این پس می توانید بعد از join کردن هاست به اکتیودایرکتوری آنرا ریستارت نمایید.