مجازی سازی و Cloud

آشنایی با مدیریت بازیابی سایت VMware SRM و معماری آن

برنامه SRM یا vmware Site Recovery Manag یکی دیگر از محصولات شرکت VMware می باشد که امکان بازیابی بحرانی و راهکار business continuity را به ارمغان می آورد. این محصول بصورت خودکار امکان انتقال ماشین های مجازی از یک سایت محلی به یک سایت راه دور را فراهم می سازد. در حقیقت به آن نوعی بازیابی سایت نیز گفته می شود. SRM بصورت بسیار دقیق و عالی با نرم افزار vSphere کار می کند و می تواند به عنوان یک پلاگین اضافی به vCenter Server اضافه و عملیاتی شود. 

SRM عملیات بازیابی و انتقال ماشین های مجازی بین دو سایت Protected و Recovery را که در دو محل فیزیکی جدا از هم نیز واقع شده باشند بصورت خودکار فراهم می نماید. ماشین های مجازی بر اساس یک برنامه ریزی انتقال یا یک بحران ناگهانی به سایت Recovery جابجا می شوند.

SRM با برنامه array-based replication کار می کند هرچند شما می تواند از replication اصلی vmware با نام vSphere replication نیز بهره مند شوید. vSphere replication ماشین های مجازی را از یک هاست به هاست دیگری کپی می کند که این کار با خاموش کردن هاست خارج از درگیر شدن با استوریج صورت می گیرد. در ادامه توصیه هایی برای نصب SRM را ملاحظه خواهید کرد.

 • محیط vSphere شامل vCenter server باید بر روی هر دو سایت Protected / Recovery ایجاد و توسعه داده شود
 • تکثیر داده array based replication بین سایت های Protected / Recovery با استفاده از برنامه ها و محصولات استوریجی third-party ایجاد شود. البته بصورت اختیاری می توانید از vSphere replication به عنوان یک راه حل بومی نیز استفاده کنید
 • نرم افزار SRM بایستی بر روی هر دو سایت Protected / Recovery نصب گردد.
 • مدیران بستر مجازی باید از SRM جهت ایجاد برنامه بازیابی بحرانی بر روی سایت ها استفاده کنند.
 • مدیران بستر مجازی می توانند برنامه های بازیابی را جهت آغاز کردن و تست بازیابی مورد استفاده قرار دهند. 

در ادامه با چند بخش اصلی SRM آشنا می شویم :  

SRM شامل چندین قطعه متفاوت می باشد که با یکدیگر fit می شوند. برای اجرای یک SRM موفق بایستی اجزا زیر پیکربندی و تنظیم شوند :

 • دو یا بیشتر Site
 • دو یا بیشتر SSO Server 
 • دو یا بیشتر vCenter Server 
 • دو یا بیشتر SRM Server 
 • آرایه ذخیره سازی با قابلیت تکثیر داده ، یا دو یا بیشتر virtual replication appliance 
 • پیکربندی تنظیمات شبکه 

در تصویر زیر می توانید به معماری SRM 5.8 بهتر پی ببرید. 

architecture1

از نگاه SRM5.8 می توانید یک سایت Protected و یک سایت Recovery را داشته باشید. این می تواند به صورت تنظیم یکطرفه با یک سایت باشد. هر سایت مطابق تصویر زیر نیازمند یک vCenter , SRM Server و یک متد تکثیر داده همچون یک Storage Array باشد. 

architecture2-1to1

اما جدا از مدل ۱-۱ می توانید SRM 5.8 را بگونه ای پیکربندی کنید که از سناریو failover Many to 1 استفاده کند. در این حالت چندین سایت می توانند با شکست مواجه شده و بر روی یک سایت واحد failover شوند. در این حالت نیاز به یک نمونه SRM برای هر سایت protected هستید (مطابق شکل زیر)

architecture2-Manyto1

همانطور که قبلا در بحث بالا مطرح شد ، SRM هم میتواند از Array based replication و هم vSphere replication و یا ترکیب هر دو استفاده می کند. در دیاگرام زیر می توانید ترکیب هر دو مدل replication را مشاهده کنید

VMware SRM-Archietecture

در مدل فوق می بایست از یک vCenter و نسخه SRM یکسان بر روی هر دو سایت استفاده کنید. پلاگین SRM بایستی به vSphere web client اضافه شود . البته باید در نظر داشته باشید که با ارائه SRM 5.8 ، پلاگین این برنامه فقط با نسخه تحت وب vSphere web client سازگار می باشد و به آن اضافه گردیده و دیگر خبری از اضافه شدن پلاگین در vSphere Client نیست. 

در ادامه به معرفی اجزا مورد نیاز در این راه کار پرداخته ام:

SRA که به آن Storage replication adapter نیز می گویند یک کد نوشته شده توسط شرکای ذخیره سازی ماست که به SRM اجازه برقراری ارتباط با آرایه های ذخیره سازی را می دهد. شما نیاز دارید تا SRA را از یک محصول در SRM Server نصب کنید تا بتوانید از تکثیر array-based بهره برید. در شرایط استفاده از تکثیر array-based ، تکنولوژی مورد استفاده برای تکثیر و رونوشت داده ها بایستی برای هر دو سایت قابل دسترس باشد و همچنین هر دو آرایه ذخیره سازی نیز می بایست جفت یکدیگر باشند. 

اما اگر از vSphere replication استفاده می کنید ، به vSphere replication appliance نیاز دارید که روی هر دو سایت راه اندازی گردد. این appliance که در حقیقت یک ماشین مجازی آماده است بایستی به یکدیگر ارتباط داشته و متصل باشند. ضمنا حتما بایستی هر دو از یک نسخه یکسان استفاده کنند!

در ادامه نیز جزئیات کمی در مورد vSphere replication خواهیم داشت که خالی از لطف نیست.

VR Appliance : به این قسمت VRMS نیز می گویند و توانمندی و قابلیت مدیریت برای فریم ورک VR را فراهم می نماید. این عملکرد در VR Appliance همیشه حاضر می باشد و عملکرد VRS با خود ماشین appliance مجتمع گردیده است.

VR Server : به آن سرور رونوشت یا vSphere replication server نیز می گویند و یک جزء قابل توسعه اختیاری محسوب می شود که می تواند replication target را ارائه نماید. . این توانمندی و عملکرد VR Appliance را نیز در برگرفته است ، البته بایستی در نظر داشت که در رونوشت های بزرگتر یا بیشتر از ۱۰۰ بایستی حتما به سراغ VR Server های چند گانه اضافه تری رفت و آنها را توسعه داد. 

VRA : که یک اجنت محسوب می شود و به آن vSphere replication agent می گویند می تواند روی هر هاست ESXi 5.x ظاهر شود. این اجنت فقط می تواند بصورت اکتیو زمانیکه یک ماشین مجازی محافظت شده در حال نوشتن داده هست بیاید.

NFC : که همان Network file copy است و در واقع پروتکل شبکه ای است که وظیفه نوشتن بر روی دیسک را از طریق شبکه توسط vSphere دنبال می نماید. VRS بلاک های تکثیر شده را دریافت می کند و آنها را از طریق پروتکل NFC در میان هاست های فیزیکی توزیع می کند که این کار با هدف نوشتن داده ها بر روی استوریج انجام می شود. 

در ادامه و در چند سری قصد دارم شما را با مباحث و مقالاتی در زمینه راه اندازی و مدیریت SRM در بسترهای مجازی vmware جهت بازیابی های بحرانی و مدیریت بهتر دیتاسنترتان آشنا نمایم.

منبع ۱ / ۲/ ۳