لینوکس و اپن سورسمجازی سازی و Cloud

معرفی ۱۰ ابزار و سرویس open Source مبتنی بر رایانش ابری

نرم‌افزارهای متن‌باز در خیلی از شاخه‌ها وارد شده‌اند. از طرف دیگر بسیاری از متخصصان آینده دنیای کامپیوتر را در رایانش ابری(Cloud Computing) و سرویس‌های مبتنی بر آن می‌دانند. به همین دلیل برنامه‌نویسان متن‌باز در حال تغییر مسیر به سوی توسعه نرم‌افزارهای مبتنی بر رایانش ابری هستند.

همانطور که در جریان هستید، ابزارهای مبتنی بر این تکنولوژی باعث می‌شوند که هزینه شرکت‌ها کاهش پیدا کند، تجارت شرکت‌ها را از وقوع برخی مشکلات خلاصی دهد، انعطاف بسیار بیشتری در ترکیب برنامه‌های عمومی و خصوصی را فراهم می‌کند و …

در ادامه قصد داریم چند سرویس و برنامه متن‌باز مبتنی بر رایانش ابری را به شما معرفی کنیم. این سرویس و ابزارها در نوع خود جزو بهترین‌ها محسوب می‌شوند.

Eucalyptus: 

دو سال پیش سانتا باربارا که در بخش علوم کامپیوتری دانشگاه‌ کالیفرنیا به عنوان پروفسور مشغول فعالیت است از پروژه متن‌باز خود پرده‌برداری کرد. این پروژه که با لیسانس FreeBSD منتشر شد دارای ساختاری مبتنی بر محاسبات ابری، کارکردی و از EC2‌ شرکت آمازون که خود آن هم ابزار ابری است، بهره می‌برد.

در واقع این سرویس از خط فرمان آمازون بهره می‌گیرد و رابط کاربری آن کاملا سازگار است. اوکالیپتوس ابزار انعطاف‌پذیری است که کاربران می‌توانند برنامه‌های خود را به سرور‌ها پیوند دهند و شبکه ابری خوشه‌ای(کلاستری) ایجاد کنند. علاوه بر این موارد، اکالیپتوس ابزاری دارد تا با قابلیت‌های رایانش ابری سیستم عامل اوبونتو همگام‌سازی شود. eucalyptus.cs.ucsb.edu

 

Red Hat’s Cloud: 

این طور که پیدا است، شرکت ردهت هم در زمینه رایانش ابری حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. مخصوصا که اخیرا در حال رقابت با شرکت VMWare است.

رد‌هت در متن‌های منتشر کرده در مورد سرویس ابری خود اعلام کرده است که نگرش آنها در مورد رایانش ابری با شرکت‌های دیگر متفاوت است و سرویس‌‌های خود را با تولید‌کننده‌های مختلف نرم‌افزار و سخت‌افزار هماهنگ می‌کند. ابر ردهت نیز از EC2 آمازون بهره می‌گیرد. در این پروژه شرکت بزرگ IBM با ردهت همکاری دارد. ابر ردهت با بسیاری از راهکارهای ابری قابل همگام‌سازی است؛ از جمله ابزار مجازی‌سازی این شرکت.

redhat.com/solutions/cloud

 

Traffic Server: 

از آگوست ۲۰۰۹ شرکت یاهو هم به سوی متن‌باز آمده و بخشی از کدهای خود را تحت لیسانس‌های متن‌باز در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است. اما مهم‌ترین حرکت متن‌باز این شرکت، سرویس ابری است که با نام ترافیک سرور و تحت لیسانس آپاچی ارایه کرده است و جزو پروژه‌های سطح بالای آن محسوب می‌شود.

سایت Ostatic.com یکی از بهترین نمونه‌هایی است که از ترافیک سرور یاهو بهره می‌گیرد. همچنین خود یاهو نیز در شرکت خود برای مدیریت ترافیک از این سرویس استفاده می‌کند. ترافیک سرور می‌تواند نقش مجموعه‌ای از سرویس‌های ابری را ایفا کند. این ابزار به مدیران آی‌تی امکان مدیریت و تقسیم‌بندی منابع را می‌دهد. منابعی که می‌تواند شامل هزاران سرویس مجازی‌سازی شده متقارن باشند.

tinyurl.com/traffic-server

Cloudera: 

قبل از هر چیزی باید بدانید که Hadoop یک فریم‌ورک متن‌باز برای مدیریت سیستم‌های ابری است که به دلیل انعطاف‌پذیر بودن در محیط‌های خوشه‌ای(cluster-based) و همچنین کار با داده‌های فشرده در میان توسعه‌دهندگان سرویس‌های ابری بسیار محبوب شده است. حتی یاهو نیز از یک توزیع مخصوص به خود به نام هادوپ استفاده می‌کند. به وسیله هادوپ مدیران قادر هستند که یک مجموعه چند هزارتایی از کامپیوتر‌ها را طوری پیکربندی کنند که بتوان از آنها به عنوان سرویس ابری برای انجام وظایف پیچیده استفاده کرد. به وسیله کلاودرا(Cloudera) می‌‌توان هادوپ را نصب، راه‌اندازی، پیکربندی و مدیریت کرد.کلاودرا یک پشتیبانی تجاری از هادوپ محسوب که در کار خود نیز موفق عمل کرده است.

cloudera.com

Puppet: 

با گسترش سرویس‌های مبتنی بر ابر، محبوبیت استفاده از مجازی‌سازی (Virtualization) نیز بسیار شده، زیرا استفاده از سرور‌های مجازی به جای سرورهای واقعی هزینه‌ها را به صورت بسیار چشمگیر کاهش می‌دهد؛ چه هزینه‌های راه‌اندازی و چه هزینه‌های تعمیر و نگهداری. یکی از ابزارهای بسیار عالی و البته متن‌باز برای مدیریت تعداد بالایی از سرورهای مجازی، پاپت(Puppet) است. این ابزار قادر است که بر اساس روتین‌های خودکار و تعریف شده کار خود را پیش ببرد.

این ابزار برای سیستم عامل‌های مبتنی بر یونیکس(شامل Linux و OS X) طراحی شده است اما یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد آن این است که می‌تواند چندین سرور را مدیریت کند که سیستم عامل‌های متفاوتی دارند. اینطور که در توضیحات این ابزار آمده است، شما به عنوان مدیر می‌توانید از یک سرور تا ۱۰ هزار سرور را مدیریت کنید. reductivelabs.com/trac/puppet

Joyent: 

ژانویه سال ۲۰۰۹ بود که Joyent از سرویس میزبانی و مدیریت خود که برای ابزارهای رایانش ابری ایجاد شده بود، رونمایی کرد. این سرویس مبتنی بر JavaScript و GIT بود. اما حالا نزدیک دو سال است که از آن زمان می‌گذرد و این شرکت تاکنون چندین سرویس متن‌باز برای رایانش ابری ایجاد کرده است. تمامی این سرویس‌ها از تکتولوژی Smart این شرکت بهره می‌گیرند تا کارایی ابزارهای رایانش ابری استفاده شده در آن بالا رود. برای نمونه می‌‌تواند طوری پایگاه‌داده MySQL را پیکربندی کند که از آن بهترین استفاده را برای رایانش ابری خود استفاده کنید.

joyent.com

Zoho: 

بدون شک زوهو(Zoho) یکی بهترین انتخاب‌های شما برای سرویس‌های مبتنی بر ابر خواهد بود. مخصوصا برای شرکت‌هایی که علاقه‌مند هستند کار خود را به صورت آنلاین پیش ببرند. این سرویس بیش از ۲۰ ابزار آنلاین در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.هسته این سرویس کاملا متن‌باز بوده و شما به عنوان یک توسعه‌دهنده خواهید توانست به کدهای آن دسترسی داشته باشید.از زوهو می‌‌توان به عنوان یک نمونه موفق از راهکار SaaS برای متن‌باز نام برد.

zoho.com

Globus Nimbus: 

اگر می‌خواهید فعالیت تجاری خود را مبتنی بر راهکار IaaS پیش ببرید، نام‌باس(Numbus) یکی از گزینه‌های شما خواهد بود. این سرویس مجموعه‌ای از ابزارهای متن‌باز برای رایانش ابری است که از رابط‌های کاربری مختلفی از جمله EC2 آمازون پشتیبانی می‌کند. شما از هر کدام که مایل هستید می‌توانید استفاده کنید. کلاینت‌ها با استفاده از نام‌باس قادر هستند که ماشین‌های مجازی را از راه دور ایجاد و برای کار خود استفاده کنند.

workspace.globus.org

Reservoir: 

این سرویس که یک پروژه اروپایی است برای مدیریت هر چه بهتر ماشین‌های مجازی (Virtual Machines) ایجاد شده است. این پروژه در حقیقت برای این هدف شکل گرفته است که متن‌باز را به تکنولوژی رایانش ابری وارد و شرکت‌ها را از بحران‌هایی که ممکن است از استفاده نکردن رایانش ابری برای آنها پیش بیاید، دور کند.

reservoir-fp7.eu

OpenNebula: 

بدون شک یکی از بهترین ابزارهای مدیریت ماشین‌های مجازی برای رایانش ابری اوپن‌نبولا(OpenNebula) است. این ابزار قادر است که مدیریت بسیار قوی و منعطفی روی ماشین‌های مجازی ایجاد شده توسط انواع اجراکننده‌های ماشین‌های مجازی(از جمله VMware، KVM و Xen) داشته باشد.

طبق گفته تیم توسعه این ابزار، ماهیانه هزاران بار این ابزار توسط کاربران دریافت(Download) می‌شود که رقم قابل توجهی است.با اوپن‌نبولا مدیران آی‌تی می‌توانند مدیریت زیادی روی ماشین‌های مجازی خود داشته باشند و محاسبات را روی داده‌های پیچیده و توزیع شده در این مجموعه به راحتی انجام دهند.

opennebula.org اینکه بتوانید تجارت و کار خود را به سرویس‌های ابری انتقال دهید بسیار مفید خواهد بود زیرا علاوه بر اینکه هزینه‌ها را کاهش می‌دهید، احتمال از بین رفتن اطلاعات را به صفر نزدیک می‌کنید. همچنین می‌توانید هر جای دنیا به منابع خود دسترسی داشته باشید؛ یعنی محدودیت مکانی و مرزی را از بین ببرید. حتی فعالیت خود را بین‌المللی کنید.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *