ویندوز سرور

تهیه Image با استفاده از Sysprep و ImageX در ویندوز ۷

نصب ویندوز و سایر برنامه های مورد نیاز بر روی آن مانند MS Office، آنتی ویروس ها، Updateها و… همیشه یکی از دغدغه های مدیران شبکه بوده است و برای این منظور نیز سناریوهای متفاوتی موجود می باشد.

یکی از سناریوهای رایج برای این منظور به این صورت است که بر روی یکی از سیستم های شبکه، ویندوز و نیز همه نرم افزارهای مورد نیاز را نصب میکنیم و پس از اتمام کار با برنامه Sysprep اطلاعات خاصی همچون SID و Computer Name را از روی ویندوز پاک نموده سپس از درایو نصب ویندوز توسط نرم افزاری خاص مانند Norton Ghost یک Image جهت Deploy کردن بر روی سایر سیستمها استفاده می کنیم.

اما عمده ترین مشکل این روش این است که سیستم هایی که میخواهیم Image را روی آنها Deploy کنیم حتما باید دارای پیکربندی یکسانی از نظر سخت افزاری با سیستمی باشند که Image از روی آن تهیه شده است. برای حل این مشکل در این مقاله کوتاه روشی بیان می شود تاImage تهیه شده قابلیت Deploy شدن بر روی هر سیستم دیگری، حتی با پیکربندی سخت افزاری متفاوت، را داشته باشد.

لازم به ذکر است که روش فقط برای ویندوز ۷ قابل استفاده می باشد.
برای شروع یک دسکتاپ مانند شکل زیر را درنظر بگیرید که بر روی آن نرم افزار MS Office و نیز یک آنتی ویروس نصب شده است.


پس از نصب ویندوز به همراه تمام نرمافزارهای مورد نیاز و نیز Updateهای لازم، به مسیر زیر رفته و برنامه sysprep را اجرا نمائید. (همانطور که مشخص است C درایو نصب ویندوز می باشد.)

C:\Windows\System32\sysprep

در پنجره System Preparation Tool در قسمت System Cleanup Action عبارت Enter System Out-of-Box Experience و نیز در پائین آن گزینه Generalize را انتخاب کنید.

با اجرای این برنامه اطلاعات شخصی و خاص یک کامپیوتر را از روی ویندوز پاک میکنید و آنرا ماده میکنید تا از ویندوز به همراه تمام برنامه های نصب شده یک Image تهیه شود که قابل Deploy کردن بر روی کامپیوترهای دیگر شبکه می باشد. پس از اتمام کار Sysprep، کامپیوتر را Shut Down نمائید.
هم اکنون همه چیز برای Image گرفتن آماده است. حال قسمت اصلی کار این است که برای تهیه Image از Windows Preinstallation Environment استفاده نمائید که در آن توسط دستور ImageX و با کمک از Help آن می توانید دستورات صحیح جهت گرفتن Image از سیستم sysprep شده را وارد نمائید.
برای این منظور به مثال زیر توجه کنید:

imagex /capture H: C:\dismdemo\installcaptured.wim “Windows 7 x86”

 

با اجرای دستور فوق یک Image از درایو H با نام installcaptured.wim تهیه شده و در مسیر c:\dismdemo ذخیره می شود.
اکنون یک Image با فرمت wim در اختیار دارید که امکان Deploy شدن بر روی هر سیستم دیگری، حتی با پیکربندی سخت افزاری متفاوت از سیستمی که Image را از روی آن تهیه کرده ایم، را دارد.

برای دسترسی به کلیه Syntaxهای مورد استفاده در دستور ImageX به اینجا مراجعه نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *